Fenntarthatósági Témahét

2024. április 22-26.

TEMATIKA

A 2024-es Fenntarthatósági Témahét kiemelt témái  a levegő és élővilága, szabadidő, körforgásos gazdaság, hulladék és tudatos fogyasztás.

Áder János volt köztársasági elnök, immár hagyományként, az idei Témahéten is tartott tanórát, amelyre a Siófoki SZC diákjainak részvételével került sor. A rendkívüli tanóra megtekintését elsősorban 7-8. osztályos és középiskolás korú tanulók és tanáraik részére ajánljuk.

OKTATÓCSOMAGOK

2024-ben is öt izgalmas környezettudatos témában kínálunk tananyagot a diákok számára. A csomagok között a következő témák találhatók: a levegő és élővilága, szabadidő, körforgásos gazdaság, hulladék és tudatos fogyasztás. Mindegyik oktatócsomag interaktív, játékos tevékenységekkel segíti a gyerekek ismereteinek bővítését és a környezettudatos gondolkodás elsajátítását. Az oktatócsomagok célja, hogy a tanulók szórakoztató, érdekes módon ismerkedjenek meg a környezetvédelem és a fenntarthatóság kérdéseivel, miközben megtanulnak felelősségteljes és tudatos döntéseket hozni.

KORCSOPORT KIVÁLASZTÁSA

Másik korcsoport választása

Tematikus oktatócsomagjainkat különböző korosztályok számára dolgoztuk ki. Kérjük, a témaválasztás előtt határozza meg a korcsoportot.

TEMATIKUS ÓRATERVEK, MINTAPROJEKTEK

A megadott témákat három korosztály (alsó tagozat, felső tagozat, középiskola) számára készült tematikus óratervek és mintaprojektek segítségével ajánljuk feldolgozni, amelyek online letölthetők az OKTATÓCSOMAGOK menüpont alól. A felkészüléshez ezen kívül az egyes témák feldolgozását segítő komplett oktatócsomagok állnak a pedagógusok rendelkezésére, amelyek tartalmazzák az egyes kiemelt témákhoz kapcsolódó óravázlatokat, mintaprojekteket, kiegészítő anyagokat, digitális alkalmazásokat, online tanórákat, versenyeket, pályázatokat, aktivitásokat.

DIGITÁLIS ALKALMAZÁSOK

A témák elmélyítése céljából digitális alkalmazások állnak a diákok rendelkezésére.

ZÖLDIRÁNYTŰ MOBILAPP - Zöld pénzügyek középiskolásoknak. A Pénziránytű Alapítvány ökológiai ismereteket és pénzügyi tudatosságot fejlesztő mobilalkalmazást készített, elsősorban a középiskolás korosztály számára. A Zöldiránytű app a diákok napi rutinjából kiindulva, először a mindennapi higiéniához, öltözködéshez, közlekedéshez, étkezéshez, a barátokkal való kommunikációhoz nyújt pénztárca- és egyben környezetkímélő ötleteket.
Innen letölthető:

Zöldiránytű APP

PROGRAMOK, VERSENYEK

A témák elmélyítésére hazai és nemzetközi kísérőprogramok, valamint versenyek és pályázatok kerülnek meghirdetésre.

Újra kiírásra kerül a Legaktívabb Iskola díj pályázat, amelyre a hazai és a határon túli iskolák a Fenntarthatósági Témahéten megvalósított programjaikkal pályázhatnak. Az idei Témahét tematikus pályázatainak részletei folyamatos feltöltés alatt állnak, és a PROGRAMOK, illetve a VERSENYEK menüpontokban olvashatók.

A ZöldOkos Kupa fenntarthatósági tudásverseny 2024-ben is megrendezésre kerül az 5-8. évfolyamos diákok részére. A versenyről további információk a VERSENYEK menüpont alatt és a zoldokoskupa.hu honlapon találhatóak.

2024. év újdonsága a ZöldOkos Kupa Palánta verseny mintájára szerveződő Zöld Föld Kupa középiskolai fenntarthatósági tudásverseny.

További részletek hamarosan.

ÖNKÉNTES PROGRAM

A Témahéten a szervezők lehetőséget biztosítanak arra, hogy az iskolai programok, tanórák részeként a fenntarthatóságért elkötelezett szakemberek (önkéntesek) kiálljanak a gyerekek elé és a saját példájukkal, gondolataikkal erősítsék a Témahét üzenetét. Az óralátogató önkéntesek jelentkezése regisztrációhoz kötött, regisztrálni a Témahét végéig lehet. További információk az ÖNKÉNTESEK menüpontban találhatók. Ezek mellett a Témahetet támogató szervezetek iskolai csoportokat fogadnak egyes külső látogatóhelyszíneiken, az iskolai csoportok előzetes jelentkezése alapján. A helyszínek folyamatosan bővülő listája a KÜLSŐ LÁTOGATÁSI HELYSZÍNEK menüpontban olvasható.

DIÁKOK ÉS TANÁROK A FENNTARTHATÓSÁGRÓLkutatási program

A kutatás a diákoknak és tanáraiknak a fenntarthatóságról alkotott véleményét kívánja felmérni. A kutatás célja továbbá a Fenntarthatósági Témahéten részt vett diákok Témahéten szerzett tapasztalatainak felmérése is. További információk a PROGRAMOK menüpontban és a fenntarthatosagikutatas.hu honlapon.

ISKOLAI REGISZTRÁCIÓ

A Belügyminisztérium a köznevelésben 2024. április 22. és 26. között hirdeti meg a Fenntarthatósági Témahetet, amelynek célja, a fenntarthatóság üzenetének elterjesztése iskolai keretek között.

A Fenntarthatósági Témahét fővédnöke Áder János volt köztársasági elnök, védnöke az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság, kiemelt támogatói a Kék Bolygó Alapítvány és a Belügyminisztérium, szervezője az Alapértékek Nonprofit Kft.

A 2023/2024-as tanév kiemelt témái a levegő és élővilága, szabadidő, körforgásos gazdaság, hulladék és tudatos fogyasztás.

Minden hazai és határon túli nevelési-oktatási intézmény a munkatervében meghatározott módon vehet részt a Témahéthez kapcsolódó programokon, illetve szervezheti meg az adott témával összefüggő tanítási órákat, foglalkozásokat. A Témahétre az egész Kárpát-medencéből – így a határon túlról is – csatlakozhatnak magyar nyelven oktató általános iskolák és középfokú oktatási intézmények.

Kérjük, csatlakozzon a kezdeményezéshez és regisztrálja iskoláját a 2024. évi Fenntarthatósági Témahétre!

Regisztráció

KIEMELT RENDEZVÉNYEK

Klímavédelmi tanóra: a Fenntarthatósági Témahéten hazai középiskolába szervezett rendhagyó tanóra.

Nyitórendezvény: a Témahét első napjára szervezett rendezvény neves előadókkal, itt történik az idei Zöld Tündér díjak átadása is. Időpont: 2024. április 22.

AlmaZöld konferencia és díjátadó gála: a Témahét lezárásaként a különböző aktivitásokon nyertes diákok és pedagógusok díjazása, élményszerű előadásokkal színesítve. Tervezett időpont: 2024. június 14.

Fenntarthatósági konferencia: a fenntarthatóságban jártas pedagógusoknak meghirdetett szakmai konzultáció. Tervezett időpont: 2024. október

KÉPZÉSEK PEDAGÓGUSOKNAK

Az Oktatási Hivatal szakmai támogatásával, a Fenntarthatósági Témahét témáihoz kapcsolódóan, 2024. március 11. és 27. között, 14 hazai POK körzetben és 4 határon túli helyszínen (Erdélyben, a Felvidéken és a Vajdaságban) jelenléti pedagógusképzések kerülnek meghirdetésre. Az 5 órás képzésen való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, a részvételért a pedagógusok igazolást kapnak, amely utólag, április hónap folyamán, elektronikus formában kerül kiküldésre.

A Fenntarthatósági Témahét szakemberei egy alkalommal 2024. április 9-én 15h-16h között online webináriumi konzultációval segítik az érdeklődő hazai és határon túli pedagógusokat.

Dátum: 2024. április 9., kedd 15:00 - 16:00
Webinárium belépési linkje: https://us06web.zoom.us/j/86766987070?pwd=wZqvjaqdE4k6WSG1IEzhbyRbgCTect.1

A képzésekkel kapcsolatos levelezési cím: szervezes@temahet.hu

Képzések

A 2024. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉTRE REGISZTRÁLT ISKOLÁK

Jelvények letöltése

KAPCSOLAT

Bármilyen javaslat, kérdés, észrevétel esetén bátran forduljon hozzánk az alábbi e-mail címen: fenntarthatosagi@temahet.hu