A hulladékkezelési oktatócsomagunk célja, hogy a gyerekek megértsék a hulladéktermelés és -kezelés jelentőségét valamint az újrahasznosítás fontosságát. Játékos tevékenységekkel segítünk elsajátítani a megfelelő hulladékgyűjtési szokásokat és a környezettudatos döntések meghozatalát.
Óratervek és Mintaprojektek
A mintaprojektek alapján a fenntarthatóság pedagógiájában jártasabb pedagógusok saját maguk is kidolgozhatják a Témahéthez kapcsolódó heti projekttervüket.Az összes óratervet és a keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- Körforgásos gazdaság · óravázlat
Bánj jól a Földdel...
A tanóra célja, hogy a gyerekek megismerjék a hulladékok típusait, azok kezelésének módját. A foglalkozás során megtanulják, hogyan kell szelektíven hulladékot gyűjteni, és az újrahasznosítás folyamatát. Változatos munkaformák, módszerek és tevékenységek teszik életszerű a feladatokat. A játékos, élményalapú tanulás fenntartja az érdeklődést, fokozza a megértést és a kreatív gondolkodást.
- Hulladék · óravázlat
Hulladéktól a megelőzésig
Hulladékgazdálkodási tárgyú szemléletformálás alsó tagozaton. Ismerje fel a tanuló, hogy a hulladék nem szemét, valamint a hulladék csökkentés attitűd erősítése, kialakítása a gyerekekben. Az óra szerkezete lehetővé teszi egy egység megtartását is.
- Hulladék · óravázlat
Szemétszedő kesztyűk tervezése
Gévai Csilla: Amíg megváltjuk a világot történetének közös feldolgozása, szemétszedő kesztyűk tervezése, iskola és környéke megtisztítása egy szemétszedő nap megtervezésével.
- Hulladék · projektterv
HULLADÉK - ,,A szemétnek is lehet egy új élete”
A két tanóra során az alsó tagozatos gyerekek megismerkedhetnek a szelektív hulladékgyűjtés kapcsán az újrahasznosítással, levegő és környezetünk tisztántartásával, mese, feladatlap felhasználásával. Második tanórán a kreatív kézügyesség és ötletesség segítségével adunk új értelmet az elhasznált hulladékoknak.
- Hulladék · óravázlat
E-hulladék: érték és veszély a zsebemben
A tanóra célja: korunk egyik legjellemzőbb hulladéktípusának megismerése, a hulladékká válás megelőzésétől az újrahasznosításig. Kiemelt feladat az e-hulladék kettős természetének (érték és veszély) megértése. A tanórán megismert cselekvési lehetőségek az egyéni környezettudatosság mellett támogatják a közösségi gondolkodást, az egészintézményes fenntartható-ságra nevelést is. Az óravázlat a hasonló nevű 5-8. évfolyamos tananyag 3-4. évfolyamra optimalizált változata.
Applikációk
Az alkalmazásokat az oktatási céloknak és a diákok érdeklődési körének megfelelően, gondosan válogattuk össze.ZöldforGO
A ZöldForGO applikáció egy játékos tudásszerzést célzó alkalmazás. Információk a fenntarthatóságról, tanulást segítő játékok, és egy a Zöldforgó Élménynap programot támogató tudásszerzést célzó kvízjáték.
Öko Napló
Környezetvédelmi témájú alkalmazás, mely segít a gondolkodást tudatosabbá tenni. Az app napi pár perces használatával a felhasználó játékosan tehet a környezetért és tippeket is kaphat az ökolábnyoma csökkentéséhez.
Külső Látogatási Helyszínek
A 2024-es Fenntarthatósági Témahétet támogató szakmai szervezetek szeretettel invitálják az iskolásokat saját helyszíneiken megrendezésre kerülő, változatos programjaikra a Témahét folyamán.Az összes külső helyszínt és a részletes keresőt megtekintheti ezen az oldalon.- HELYSZÍN: 5600 Békéscsaba, Kisrét · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
Alföldvíz Zrt.
Látogatás a szennyvíztisztító-telepen
A vendégek megismerhetik a szennyvíiztisztítás gyakorlatát és egy előadás keretében betekintést kapnak a helyes csatornahasználatról.
- HELYSZÍN: 6640 Csongrád, Körös-torok · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
Alföldvíz Zrt.
Látogatás a szennyvíztisztító-telepen
A vendégek megismerhetik a szennyvíiztisztítás gyakorlatát és egy előadás keretében betekintést kapnak a helyes csatornahasználatról.
- HELYSZÍN: Balatonalmádi, Eötvös u. 25. · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK
Dunántúli Regionális Vízmű Zrt
Telephely látogatás
A DRV Zrt., a vízműtelep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.
- HELYSZÍN: Dombóvár, Berzsenyi u. 1 · MAX. 25 FŐS CSOPORTOK
Dunántúli Regionális Vízmű Zrt
Telephely látogatás
A DRV Zrt., a vízműtelep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.
- HELYSZÍN: Keszthely, Festetics Gy. u. 25. · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK
Dunántúli Regionális Vízmű Zrt
Telephely látogatás
A DRV Zrt., a szennyvíztisztító-telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.
- HELYSZÍN: Tapolca, Külterület 0607 hrsz · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK
Dunántúli Regionális Vízmű Zrt
Telephely látogatás
A DRV Zrt., a szennyvíztisztító-telep bemutatása helyszínbejárás keretein belül a folyamatok szemléltetésével.
- HELYSZÍN: Salgótarján Losonci út 44. (Sportcsarnok mellett) · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK
Északmagyarországi Regionális Vízművek ZRt.
Salgótarjáni Vízmérő Hitelesítő Labor látogatása
A Salgótarján Losonci út 44. szám alatt működő VÍZMÉRŐ HITELESÍTŐ LABOR -ban, a látogatók megtekinthetik a vízmérők szerkezeti felépítését. Megismerhetik a működésük elvét. Betekintést nyerhetnek a vízmérő újrahasznosítás és a vízmérő hitelesítés folyamatába.
- HELYSZÍN: Több helyszínen. · MAX. 100 FŐS CSOPORTOK
Hol vagy, Kajla?
Hol vagy, Kajla?
A Fenntarthatósági Témahét keretében a Témahétre regisztrált iskolák osztályai Kajla körökre látogathatnak, hogy felejthetetlen osztálykiránduláson vegyenek részt.
- HELYSZÍN: 1186 Budapest, Gilice tér 39. · MAX. 40 FŐS CSOPORTOK
HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt.
"Meteorológia, környezetvédelem és fenntarthatóság" szemléletformáló program iskolásoknak a Marczell György Főobszervatóriumban
A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. környezetvédelmi és meteorológiai témájú játékos ismeretterjesztő foglalkozásai a pestszentlőrinci Marczell György Főobszervatóriumban (1186 Budapest, Gilice tér 39.). Környezetvédelmi témájú programok: Komposztáljunk együtt a jobb levegőminőség érdekében!, Ismerkedés a környezeti zajvédelem alapjaival, Ökocímkével könnyebb a zöld választás, Mit tehetünk mi a levegőtisztaság-védelméért a mindennapokban? Meteorológiai témájú programok: Ismerkedés a meteorológiai elemekkel, Tanösvény séta: a meteorológiai műszerkert bemutatása, Hogyan keletkeznek a levegőminőségi adatok; a levegőminőség mérőkocsi működésének bemutatása A programok helyszíne: Marczell György Főobszervatórium, 1186 Budapest, Gilice tér 39. A program tervezett időtartama osztályonként összesen egy óra. A résztvevő osztályok a témához kapcsolódó kiadványokban részesülnek.
- HELYSZÍN: 7400 Kaposvár, Noszlopy utca 2. · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK
Kaposvár MJV Önkormányzata- Ökomenedzser Iroda
Ismerkedjünk a környezetvédelemmel a Klímakuckóban
A Klímakuckóban igény szerint lehetőség van szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos nagy társasjátékra. A szelektív hulladékgyűjtés egyik fontos eleme a futószalagon való válogatás, melyet jelmezekkel együtt ki lehet próbálni. Komposztálásról, helyes szilárd tüzelésről kisfilmekkel gazdagított előadás meghallgatására is van lehetőség, illetve az energiaforrásokkal való gazdálkodáshoz kapcsolódóan is rendelkezünk játékokkal.
- HELYSZÍN: Nagykanizsai járműmosó · MAX. 30 FŐS CSOPORTOK
MÁV Magyar Államvasutak Zrt.
Fenntartható vasúti mosó kulisszatitkai
A Fenntarthatósági Témahét keretén belül Nagykanizsán modern, fenntartható vasúti mosó kulisszaititkaival várja az érdeklődőket a MÁV-START. A modern és környezetbarát berendezés révén naponta akár 70-80 kocsit is megtisztíthatnak kívülről. A járműtisztítási tevékenységet segíti a Nagykanizsán elkészült modern, környezetbarát mosócsarnok. Korábban ott csak kézi mosásra volt lehetőség. A vasúttársaság saját keretéből, mintegy 400 millió forintért megépült kocsimosó kapacitása teljes kihasználásával akár naponta 70-80 vasúti személykocsi külső tisztítása is megoldható. A korszerű rendszer segítségével egy jármű komplett külső tisztítása két-három perc alatt elvégezhető a korábbi kézi tisztítás 90 perces átlagideje helyett.
- HELYSZÍN: 2163 Vácrátót Alkotmány u. 2-4. · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK
Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót
Föld Napja - Fenntarthatósági témanapok 1.
Méhek testközelben – élet a kaptár mélyén interaktív bemutató az Apikultúra Alapítvány közreműködésével Hogyan fűtik a méhek a kaptárt? Meddig él egy dolgozó méh? Legyél te is turista! - ismerkedés a természetjárás szabályaival, a turistajelzésekkel a Magyar Természetjáró Szövetség közreműködésével Madaras tematikus séták a kertben a Magyar Madártani Egyesület Börzsönyi Helyi Csoportja vezetésével Kert-kvíz Természetismereti pecsétgyűjtős, játékos feladatlap, mely a Botanikus Kert bejárásával önállóan megoldható.
- HELYSZÍN: 2163 Vácrátót, Alkotmány u. 2-4. · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK
Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót
Föld Napja - Fenntarthatósági témanapok 2.
Méhek testközelben – élet a kaptár mélyén (interaktív bemutató az Apikultúra Alapítvány közreműködésével) Hogyan fűtik a méhek a kaptárt? Meddig él egy dolgozó méh? Legyél te is turista! - ismerkedés a természetjárás szabályaival, a turistajelzésekkel a Magyar Természetjáró Szövetség közreműködésével A Jane Goodall Intézet standján rövid tematikus előadásokkal várjuk a diákokat: Zero waste életmód - hogyan csökkenthető a hulladék otthonunkban? Műanyagszennyezés – A műanyag, mint veszélyforrás Fenntartható életmód Megismerkedhetnek a Roots & Shoots természet- és környezet-védelmi hálózatot munkájával, csatlakozási lehetőségekkel. Ajánlott korosztály (10-16 év). Lepkék testközelben - Magyar Lepkemonitoring Hálózat bemutatkozása a Bagolybükk Környezetvédelmi Egyesület közreműködésével ismerkedés az éjszakai lepkékkel, lepkeséta, ismeretterjesztés a "természetbarát kertekről" Kert-kvíz Természetismereti pecsétgyűjtős, játékos feladatlap, mely a Botanikus Kert bejárásával önállóan megoldható.
- HELYSZÍN: 2163, Vácrátót Alkotmány u. 2-4. · MAX. 15 FŐS CSOPORTOK
Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót
Föld Napja - Fenntarthatósági témanapok 3.
Élmény és tanulás: 3-4. osztályos korosztályt környezetismereti játékok fogadják a Kúria körül kihelyezett standokon az Apor Vilmos Katolikus Főiskola pedagógus hallgatóival. A Jane Goodall Intézet standján rövid tematikus előadásokkal várjuk a diákokat: Zero waste életmód - hogyan csökkenthető a hulladék otthonunkban? Műanyagszennyezés – A műanyag, mint veszélyforrás Fenntartható életmód Megismerkedhetnek a Roots & Shoots természet- és környezet-védelmi hálózatot munkájával, csatlakozási lehetőségekkel. Ajánlott korosztály (10-16 év).
- HELYSZÍN: 6640 Csongrád,Szentháromság tér 8. Tourinform irodaCs · MAX. 20 FŐS CSOPORTOK
Tourinform Csongrád
Séta a városközpontban (Csongrád)
Csongrád a Dél-Alföld egyik legzöldebb és leghangulatosabb települése. Eme kisváros szívébe kalauzoljuk el Önöket. Sétáljuk együtt körbe és ismerjük meg a csodaszép városközpontot.
Ónkéntes óralátogatók
Az óralátogató önkéntesnek lehetősége van bekapcsolódni egy-egy iskolai tanórába, hogy szakmai tudásával támogassa a Fenntarthatósági Témahét programjait.További információkat az önkéntességről és óralátogatókról ezen az oldalon talál.- BKV Zrt./szervezet- és működésfejlesztési osztályvezető
Mészáros-Pintér Szilvia
A fenntartható városi közlekedés
Mire kell vigyáznunk, hogy egészséges maradjon a Föld és mi is. A város problémái (romló levegőminőség, zajterhelés, dugók). Közlekedünk, de hogyan (egyéni-közösségi közlekedés, közlekedési eszközök). Miért fenntarthatóbb a közösségi közlekedés az egyéni (motorizált) közlekedésnél. A BKV Zrt., mint vállalat mit tesz a környezet védelme érdekében és ők, a gyerekek, mit tehetnek maguk. Igaz-hamis kvízjáték az órán hallottakról.
- Kör-Te Természetvédelmi Egyesület
Ábrahám Krisztián
A Föld nevű űrhajó története
Környezetvédelem és kornyezettan szakos tanár vagyok, 25 éve tartok előadásokat a Dél-Alföld iskoláiban minden környezetvédelmi témakörben. Felsős és gimnazista oszatlyoknak lehet "Zöld háztartások a gyakorlatban" címmel is előadás. A Kör-Te Természetvédelmi Egyesület színeiben veszek részt a programban.
- Expedit Nodum K+F ügynökségalapító, vezető kutató
Dr. Némedi Erzsébet
A mindenízű drazsé - avagy az élelmiszeripar varázsereje
Az élelmiszeripar óriási paradigmaváltás előtt áll. Amit eszünk azt nem úgy fogjuk enni, mint ahogy megszoktuk. Illeszkedhet-e a pazarló élelmiszeripar és mezőgazdaság az előttünk álló kihívásokhoz? Kell-e nagy varázslat, hogy valami változzon? Miért nem szeretjük ezt az iparágat, de mégis rajongunk a termékeiért? Milyen félreértések vezettek ide, hogy lassan nem tudjuk mit eszünk, mert amit a polcról leemelünk, az olyan, mint a minden ízű drazsé, akármi is lehet és bármi is lehet benne?
- ÉRV. Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt.Hidrogeológus és környezetvédelmi megbízott
Gyenesné Hanyu Zsuzsanna
A vízgazdálkodás és a környezetvédelem kapcsolata
A víz, mint érték bemutatása: • A víz a legfontosabb élelmiszer • Vízgazdálkodás • Vízkészleteink sérülékenysége A vízkészleteink és a Föld megóvása érdekében: • Hulladéktermelés megelőzése, csökkentése (példák bemutatása) • Szelektív hulladékgyűjtés • Hulladékártalmatlanítás és –hasznosítás (példák bemutatása) • környezettudatosság erősítése (Társaságunk szerepe) A téma ismertetése természetesen a korosztálynak és az igényeknek megfelelően történne.
- Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, természetvédelmi szakmai referens /Rónaőrző Természetvédelmi Egyesület titkár
Gyarmathy István
Az én sokszínű kertem
Természetvédelem a kertünkben. Madarak, beporzók és más velünk élő élőlények védelmének lehetőségei házunk körül. (tanóra keretében, egy osztály részére)
- TRV Zrt. kommunikációs munkatárs
Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. - Joó Zsuzsa
Csatorion, a csatornák szörnye
1. Szemléletformáló tanóra a szennyvízcsatorna helyes használatáról. Mi dobj és mit ne dobj bele a vécébe? Hová tedd az ételmaradékot, a használt sütőolajat? Mit kezdj a megmaradt gyógyszerrel, festékkel, permetszerrel? Óra, interaktív játékokkal, mozgásos feladatokkal. 2. Víztakarékossági szemléletformáló tanóra: honnan "jön" az ivóvíz? Mitől válik a nyersvíz ivóvízzé? Mi a különbség a csapvíz, az artézi és az ásványvíz között? Miért igyunk inkább csapvizet? Interaktív játékok, mozgásos feladatok.
- Pannon Egyetem, Humántudományi Kar, mesteroktató
Szentmiklósi Beáta
Együtt működik? Kooperatív és interaktív módszerek alkalmazási lehetőségei a fenntarthatóságra nevelésben
Együtt működik? Kooperatív és interaktív módszerek alkalmazási lehetőségei a fenntarthatóságra nevelésben. Az időpontok rugalmasak az adott napon.
- Karcag Városi önkormányzat, projektmenedzser
Dedinszki Csaba
Energiatakarékosság
A LIFE IP HungAIRy projekt célja a levegőminőség javítása 8 régióban a levegőminőségi tervek elősegítésével. Fontos célunk a lakosság, többek között a diákok szemléletformálása hat fókuszterületre koncentrálva. Fókuszterületek: -kerékpáros közlekedés népszerűsítése -ökovezetés -komposztálás -hatékony szilárdfa tüzelés -elektromobilitás -energiahatékonyság A fent említett fókuszterületek közül bármelyikben szívesen tartunk egy ismertető/szemléletformáló órát igazodva a fenntarthatósági hét céljaihoz.
- Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ, gyermekkönyvtáros
Gabriella Tóth
Erdő mélyén
Mitől is erdő egy erdő? Vajon a sok fa, néhány élőlény és bokrok, az már erdő? Az erdő szintjeit vesszük górcső alá, valamint szó lesz az erdei internetrőúl is. A szarvas, aki büszke volt c. mese lesz segítségünkre.
- BKV Zrt./Stratégiai Főosztály/stratégiai szakértő
Biró Dávid
Fenntartható városi közlekedés
Az órán röviden szó lenne arról, hogy mit is jelent a fenntarthatóság. Bemutatásra kerül, hogy a közösségi közlekedés használata milyen módon járul hozzá a fenntartható fejlődéshez, az élhetőbb városhoz, környezetünk megőrzéséhez, a környezetszennyezés csökkentéséhez. Az előadás része emellett a fővárosi közösségi közlekedés bemutatása és annak előnyei az egyéni személygépkocsival történő közlekedéssel szemben.
- MOHU szóvívő
Ozoli Gábor
Fenntarthatósági témák kommunikációja
Az előadás során arról beszélgetünk, hogyan tud egy nagyvállalat a fenntarthatóság témájáról kommunikálni? Milyen eszközei vannak, és miért fontos ez? Illetve arról, hogy egy vállalati kommunikációs szakember milyen kihívásokkal találkozik, ha fenntarthatósági kérdésekről kell kommunikálnia?
- Gödöllő Városi Könyvtár és Információs Központ, gyermekkönyvtáros
Tóth Gabriella
Fűben, fában orvosság
Számtalan gyógynövényünk van, de csak nagyon keveset ismerünk, vagy azt gondoljuk, hogy gyom. A kamillán, mentán és citromfüvön túl várom ifjú füvesemberkéimet, hogy megismerkedjünk gyógynövényeinkkel. Lesz növényfelismerés, illatolás és gyógyteakóstolás is, továbbá utánajárunk, miért van honvágya a pitypangnak.
- FEJÉRVÍZ ZRt. Lepsényi Marietta kommunikációs vezető
FEJÉRVÍZ ZRt.
Ivóvíz, ahogy még nem láttad
Az "Ivóvíz, ahogy még nem láttad" című előadásunk mélyrehatóan foglalkozik az ivóvízzel és a szennyvízhálózattal, áttekintve az ivóvíz fontosságát és a mögötte álló munkafolyamatokat. Az előadás interaktív melynek során a résztvevők megismerhetik az ivóvíz és a szennyvízhálózat működését modellek és demonstrációk segítségével. Az előadásunk célja, hogy felhívja a figyelmet az ivóvíz fontosságára, miközben lehetőséget ad a résztvevőknek a közvetlen tapasztalatszerzésre és a tudás elmélyítésére.
- Kiskunvíz Kft.
Kiskunvíz Kft.
Minden nap a vízért
Takarékoskodjunk a vízzel
- Soproni Vízmű Zrt. kommunikációs munkatárs
Hosnyánszki Szilvia
Mindennapi ivóvizünk
Mindennapi ivóvizünk című előadásunk bemutatja a vízellátás helyzetét a világban és Magyarországon is, kitér a víziközmű-szolgáltatás működésére, a vízbázisvédelemre, a víztakarékosság fontosságára, és kiemelt hangsúlyt kap a vízműves szakmák népszerűsítése.
- E.ON HSE osztály, munkavédelmi támogató szakértő
Salamon Gyöngyi
Takarékosan az energiával
Az elektromos energia útja az erőműtől a háztartásig Szökik az energia Energiatakarékossági megoldások
Pályázatok
A sikeres pályázók díjakat és támogatásokat nyerhetnek a fenntartható projektek megvalósításához és a környezeti nevelés előmozdításához.A programok listáját itt érheti el.Legaktívabb iskola díj 2024
Pályázati felhívás a Fenntarthatósági Témahéten való iskolai aktivitás elismerésére.
TeSzedd! Program és pályázat 2024.
Pályázati felhívás a TeSzedd! akcióhéten kiemelkedően aktív iskolák díjazására.
GyűjtsVelem időszaki használt elem-, mobiltelefon gyűjtő bajnokság
Az 5 hetes verseny célja a háztartásokban keletkező használt elemek és mobiltelefonok iskolai begyűjtése és újrahasznosítása. A gyűjtött hulladékokért a diákok pontokat kapnak, amelyek a pontvelem.hu oldalon rögzítésre kerülnek. A folyamatosan frissülő toplista segítségével figyelemmel kísérhető a diákok gyűjtése és az iskolák helyezése.
BOOKR Kids
A BOOKR Kids termékcsalád 2, ingyenesen letölthető, magyar nyelvű könyvtár-alkalmazást kínál a családoknak és iskoláknak.
NKP
A Nemzeti Köznevelési Portál oktatóanyaginak gyűjteménye
OKTATÓCSOMAGOK
ALSÓ TAGOZATOSOK RÉSZÉRE
Tematikus oktatócsomagjainkat különböző korosztályok számára dolgoztuk ki. Kérjük, a témaválasztás előtt határozza meg a korcsoportot.