2024. évi kiemelt óralátogatónk:
Dr. Szili Katalin
Dr. Szili Katalin, miniszterelnöki főtanácsadó, az Országgyűlés volt elnöke, valamint a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács alapító és tiszteletbeli elnöke, különleges óralátogatóként vesz részt 2024. évi Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahéten. Látogatásai során két határon túli iskolát keres fel, hogy fenntarthatósági tanórákat tartson az ottani diákok és pedagógusok számára.
A látogatások időpontjai és helyszínei:
2024. április 23. (kedd): Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény, Szlovákia
2024. április 24. (szerda): Ivan Goran Kovačić Általános Iskola, Szabadka, Szerbia
ÖNKÉNTES ÓRALÁTOGATÁSOK
Az óralátogató önkéntesnek lehetősége van bekapcsolódni egy-egy iskolai tanórába, hogy szakmai tudásával támogassa a Fenntarthatósági Témahét programjait.
Az iskolai tanórákhoz készült óratervek letölthetők a honlapról, így az óralátogató önkéntes azok segítségével készülhet fel a tanórára. Az önkéntesek a tanórát nem önállóan kell megtartania, szerepe az, hogy a pedagógus iránymutatása alapján részt vegyen az órán, készüljön az óratervben jelölt feladatra, és keressen az adott korcsoport számára befogadható saját példákat.
A Fenntarthatósági Témahét szervezői, az iskolákat letölthető levelekkel segíti az óralátogató önkénteseket és külső látogatási helyszíneket felkínáló szervezetek felkutatásában.
ÖNKÉNTESNEK JELENTKEZÉS MENETE
- 1. Regisztráljon önkéntesnek a Fenntarthatósági Témahét honlapján!
- 2. Ha van preferenciája, válassza ki, hogy melyik regisztrált iskolában szeretne részt venni a Fenntarthatósági Témahéten!
- 3. Vegye fel a közvetlen kapcsolatot az iskola kapcsolattartó tanárával és egyeztessen időpontot, mikor és hogyan találkozhat a gyerekekkel! A regisztrációt követően automatikus e-mail üzenetet kap az iskola kapcsolattartó tanárának elérhetőségeivel, illetve az iskola kapcsolattartó tanára is megkapja az Ön elérhetőségeit.
- Ha nem választ iskolát, a meghirdetett programjára március közepétől az iskolák jelentkezhetnek. Automatikus email értesítést fog kapni, amennyiben egy iskola szeretné Önt meghívni egy tanórára.
AZ ÖNKÉNTESSÉGRŐL ÁLTALÁBAN
Az önkéntesek támogatják a pedagógusok munkáját, érdekesebbé és személyesebbé teszik a programot. Ezáltal lehetőség nyílik a tanulók szemléletformálásra játékos gyakorlati feladatokon és közvetlen beszélgetéseken keresztül. Az önkéntesség feltételei:
- Az önkéntes tevékenység non-profit, ellenszolgáltatás nélküli vállalás.
- Az önkéntes az iskolában nem képviselhet márkát, terméket.
- Olyan önkéntesek jelentkezését várjuk, akik végzettségük vagy munkájuk révén a fenntarthatósággal kapcsolatos szakembernek számítanak vagy a téma iránt elhivatottak.
- A regisztráció során lehetőség van preferált iskola megjelölésére, ahol szívesen részt venne önkéntesként a programban. A kiválasztott iskola értesítést kap az önkéntes részvételi szándékáról. A felek elektronikus úton megkapják egymás adatait, hogy személyesen is felvehessék a kapcsolatot egymással és egyeztethessenek az önkéntesség részleteiről.
- Az iskolák számára előreláthatólag 2024. március közepén elérhetővé tesszük az önkéntesek listáját, így a környékbeli iskolák könnyen fel tudják Önnel venni a személyes kapcsolatot.
- Előre egyeztetett időpontokban valósul meg a Fenntarthatósági Témahéten történő részvétel, az iskolák beleegyezésével.
- Az önkéntesség Magyarország bármely olyan közoktatási intézményében megvalósulhat, amely regisztrál a Fenntarthatósági Témahét programsorozatban történő részvételre.
- Az önkéntesek a Fenntarthatósági Témahét szakértői, nagykövetei, akik hitelessé, életszerűvé és érdekessé teszik a fenntarthatóságról szóló programokat.
KÜLSŐ LÁTOGATÁSI HELYSZÍNEK
A Fenntarthatósági Témahetet támogató szakmai szervezetek a Témahét ideje alatt, saját helyszíneiken, változatos programokkal várják az iskolásokat.