MINTAPROJEKT- ÉS ÓRAVÁZLAT-KÉSZÍTŐ PÁLYÁZAT PEDAGÓGUSOKNAK 2025.
A pályázat a jubileumi 10. Fenntarthatósági Témahét (2025. április 7-11.) keretén belül kerül meghirdetésre, kiírója az Belügyminisztérium megbízásából az Alapértékek Nonprofit Kft. A pályázat keretében a fenntarthatóság pedagógiájában jártas pedagógusok mintaprojektek és óravázlatok kidolgozásával pályázhatnak, amelyek témája illeszkedik a 2025. évi Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét témáinak valamelyikéhez:
- talaj és biodiverzitás
- zöld energiaforrások
- mesterséges intelligencia
- hulladék
- tudatos fogyasztói magatartás, fogyasztóvédelem,
különös tekintettel az élelmiszer-előállítás és -felhasználás kérdéseire
A pályázat beküldési határideje: 2025. január 6. éjfél.
MINTAPROJEKT- ÉS ÓRAVÁZLAT-KÉSZÍTŐ
PÁLYÁZAT BEKÜLDÉSE
TEMATIKUS ÓRATERVEK, MINTAPROJEKTEK 2025.
A 2025. év kiemelt témái a talaj és biodiverzitás, a zöld energiaforrások, a mesterséges intelligencia, a hulladék, valamint a tudatos fogyasztói magatartás és fogyasztóvédelem. A megadott témákat három korosztály (alsó tagozat, felső tagozat, középiskola) számára kidolgozott tematikus óratervek és mintaprojektek segítségével ajánljuk feldolgozni, amelyek alapján a fenntarthatóság pedagógiájában jártasabb pedagógusok saját maguk is kidolgozhatják a Témahéthez kapcsolódó heti projekttervüket. Ezek mellett az előző évek óratervei és mintaprojektjei is választhatók.
A tananyagok kizárólag online, letölthető formában lesznek elérhetők itt a honlapon, nyomtatásuk helyben, az iskolában történik. A felkészüléshez az egyes témák feldolgozását segítő oktatócsomagok is a pedagógusok rendelkezésre állnak majd, amelyek tartalmazni fogják a kapcsolódó óravázlatokat, mintaprojekteket, digitális alkalmazásokat, online tanórákat, versenyeket, pályázatokat, aktivitásokat.
A tematikus óratervek, mintaprojektek és az oktatócsomagok előreláthatólag 2025. március 10-től lesznek elérhetők itt a honlapon.
KORÁBBI ÉVEK ÓRATERVEI, MINTAPROJEKTJEI
A 2024. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT TEMATIKUS ÓRAVÁZLATAI, PROJEKTTERVEI
ALSÓ TAGOZAT
- Hulladék · óravázlat
Hulladéktól a megelőzésig
Hulladékgazdálkodási tárgyú szemléletformálás alsó tagozaton. Ismerje fel a tanuló, hogy a hulladék nem szemét, valamint a hulladék csökkentés attitűd erősítése, kialakítása a gyerekekben. Az óra szerkezete lehetővé teszi egy egység megtartását is.
- Hulladék · óravázlat
Szemétszedő kesztyűk tervezése
Gévai Csilla: Amíg megváltjuk a világot történetének közös feldolgozása, szemétszedő kesztyűk tervezése, iskola és környéke megtisztítása egy szemétszedő nap megtervezésével.
- Hulladék · projektterv
HULLADÉK - ,,A szemétnek is lehet egy új élete”
A két tanóra során az alsó tagozatos gyerekek megismerkedhetnek a szelektív hulladékgyűjtés kapcsán az újrahasznosítással, levegő és környezetünk tisztántartásával, mese, feladatlap felhasználásával. Második tanórán a kreatív kézügyesség és ötletesség segítségével adunk új értelmet az elhasznált hulladékoknak.
- Hulladék · óravázlat
E-hulladék: érték és veszély a zsebemben
A tanóra célja: korunk egyik legjellemzőbb hulladéktípusának megismerése, a hulladékká válás megelőzésétől az újrahasznosításig. Kiemelt feladat az e-hulladék kettős természetének (érték és veszély) megértése. A tanórán megismert cselekvési lehetőségek az egyéni környezettudatosság mellett támogatják a közösségi gondolkodást, az egészintézményes fenntartható-ságra nevelést is. Az óravázlat a hasonló nevű 5-8. évfolyamos tananyag 3-4. évfolyamra optimalizált változata.
- Körforgásos gazdaság · óravázlat
Bánj jól a Földdel...
A tanóra célja, hogy a gyerekek megismerjék a hulladékok típusait, azok kezelésének módját. A foglalkozás során megtanulják, hogyan kell szelektíven hulladékot gyűjteni, és az újrahasznosítás folyamatát. Változatos munkaformák, módszerek és tevékenységek teszik életszerű a feladatokat. A játékos, élményalapú tanulás fenntartja az érdeklődést, fokozza a megértést és a kreatív gondolkodást.
- Körforgásos gazdaság · projektterv
Búza, és ami benne rejlik
Az általam megtervezett órákon arra fektettem hangsúlyt, hogy a gyermekek megismerkedjenek a körforgásos gazdaság fogalmával, annak részterületeivel. A búza termesztésén és feldolgozásán keresztül próbáltam a részfolyamatokat bemutatni, a körforgást megeleveníteni. Játékok segítségével igyekeztem kézzel foghatóvá tenni a gyermekek számára ezt a fogalmat és annak a mindennapi életre gyakorolt hatását, megvalósulását.
- Légkör · óravázlat
Tiszta levegőt! – Légszennyezésről kisebbeknek
Az órák során a tanulók megismerkednek a szabadtéri és a beltéri légszennyező tevékenységekkel és tényezőkkel. Szembe-sülnek a légszennyezés egészségre káros következményeivel. Megtudják, mit tehetünk mi a légszennyezés csökkentése érdekében. Megismerik a helyes szellőztetés technikáját, majd kreatív vagy kutató tevékenységek során alkalmazzák a megszerzett tudást, vagy bővítik ismereteiket személyre szabottan.
- Légkör · projektterv
Legyél te is a lepkék védelmezője!
A mintaprojekt a globális környezeti problémák közül a biodiverzitás (biológiai sokféleség) csökkenésével foglalkozik. Megismerkedhetnek a gyerekek az év beporzóival, a lepkékkel. A projekt végén a tanulók a lepkék védelmezőivé válnak.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Tudatos fogyasztói magatartás
Az óravázlat célja, hogy a tanulók megismerjék és a későbbiekben alkalmazni tudják a tudatos fogyasztás lényegét. Ki a vásárló, mi alapján nevezünk valakit tudatos vásárlónak. Milyen szempontok szerint vásárol egy tudatos fogyasztó. Miért fontos a termékeken feltüntetett címke, miről adnak tájékoztatást. Megismerkednek a körforgásos gazdaság lényegével, melyet a mindennapokban is tudnak használni, több figyelmet fordítani. Egy piaci séta keretein belül találkozhatnak a helyi termelőkkel, termékeikkel, információt szerezhetnek az előállítástól a piacra kerülésig. Az utolsó óra keretein belül pedig a tanultakat, hallottakat és látottakat gyakorlatban is alkalmazzuk a gyümölcssaláta elkészítésével.
- Tudatos fogyasztás · projektterv
Mit jelentenek a címkék? Tudatos fogyasztói magatartás kialakítása
A tanulók először a környezetbarát termék jelentésével ismerkednek meg, ezután a magyar termékeken lévő főbb címkékkel és jelentésükkel. Végül terveznek egy környezetbarát terméket a tanult címkékkel ellátva.
- Tudatos fogyasztás · projektterv
Online vásárlás okosan
A projekt célja, hogy a gyerekek megismerkedjenek az online vásárlás lépéseivel, tapasztalatot szerezhessenek a termékválasztásról, áruátvételről a tudatos fogyasztás, környezettudatos gondolkodás, újrahasznosítás jegyében. Különböző termékleírások és csomagolóanyagok közül választva építőjátékot választhatnak, majd a szállítás-átvétel kapcsán gyűjthetnek ismereteket a fenntarthatóságról. Végül a játék csomagolásának újrahasznosítását is megtervezhetik.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Játékos ismerkedés az online vásárlással
A projekt célja, hogy a gyerekek játékos formában tapasztalatot szerezhessenek az online vásárlás részét képező termékválasztásról, áruátvételről a tudatos fogyasztás, környezettudatos gondolkodás, újrahasznosítás jegyében. Először különböző termékleírások közül választva építőjátékot választhatnak, majd a szállításátvétel kapcsán gyűjthetnek ismereteket a fenntarthatóságról. Végül a játék csomagolásának újrahasznosítását is megtervezhetik.
- Szabadidő · óravázlat
Doma könyvajánlója
Ismerkedés az iskolai könyvtár állományával, a betűrenddel, custos használatával, könyvjelző és Doma könyvajánlójának készítése.
- Szabadidő · projektterv
A Zöld Manó nyomában – erdei túra a fenntarthatóság jegyében
A projekt célja, hogy rendhagyó, tantermen kívüli foglalkozás keretein belül - egy rövid túra során - a tanulók tapasztalatot szerezhessenek a fenntartható szabadidő eltöltésére vonatkozóan. Az érzékenyítő séta folyamán - az életkori sajátosságokhoz igazodó játékos és mesés formában - a gyerekek megismerkedhetnek a globális célokkal. A projektben az alapvető szükségletek mellett terítékre kerül az egészséges életmód, a fenntartható közlekedés és a természetvédelem.
FELSŐ TAGOZAT
- Hulladék · óravázlat
Ne égesd el!
A levegőszennyezés erősen károsítja az élőlények egészségét. Az Európai Unióban minden évben körülbelül 400 000 ember hal meg idő előtt a túlzott légszennyezőanyag-tartalom következtében. A levegőminőség javításának fontosságára fel kell hívni a jövő generációjának figyelmét és ösztönözni szükséges őket arra, hogy óvják meg a bolygónkat. Ezáltal az óravázlat célja, hogy az általános iskola felső tagozatos diákjai számára bemutassa a környezetszennyezést, annak okait, következményeit, és azonbelül is a légszennyezés és a hulladék közötti összefüggést.
- Hulladék · óravázlat
E-hulladék: érték és veszély a zsebemben
A tanóra célja: korunk egyik legjellemzőbb hulladéktípusának megismerése, a hulladékká válás megelőzésétől az újrahasznosításig. Kiemelt feladat az e-hulladék kettős természetének (érték és veszély) megértése. A tanórán megismert cselekvési lehetőségek az egyéni környezettudatosság mellett támogatják a közösségi gondolkodást, az egészintézményes fenntarthatóságra nevelést is.
- Körforgásos gazdaság · projektterv
A mi kis falunk
A mintaprojekt célja, hogy a gyerekek érezzék át, a múltban teljesen természetesen működött egy kisfalusi rendszerben a körforgásos gazdaság. Ez alapján kreatívan összeépítenek egy kisközösséget, melyben mindenkinek meg van a maga szerepe, ötleteket merítenek, hogyan lehetne ezt alkalmazni, mai modern világunkban. Rátalálhatnak a projekt közben, nekik milyen feladatuk lehetne egy ilyen rendszerben, hogyan tudnák ismereteiket, képességeiket leginkább kamatoztatni ebben a közösségben.
- Körforgásos gazdaság · óravázlat
Második esély: „a sokáig dédelgetett autó útja”
A tanóra célja, hogy a tanulók értékes ismereteket szerezzenek a körforgásos gazdaság gyakorlati megvalósításához, az életciklusuk végére ért elhasznált gépjárművek esetében.
- Légkör · óravázlat
Nem a levegőbe beszélünk!
Az órák során megismerjük a levegő összetételét, a levegőt szennyező hatásokat. Megvizsgáljuk és megvitatjuk az egyén és a közösség felelősségét, megbeszéljük a preventív lehetőségeket. Érvelünk a tiszta levegő fontossága mellett.
- A fenntarthatóság témakörének bevezetése az idegen nyelvi kommunikációhoz · Légkör · óravázlat
A hulladék és szennyezés témaköre az angol nyelvi kommunikácós kompetenciák
A hulladék és szennyezés, valamint a környezeti problémákkal kapcsolatos szókincs ismétlése, bővítése. A szókincs rögzítése, használata és ismeretének ellenőrzése rejtvény feladatokon keresztül
- Légkör · projektterv
Tiszta ég, tiszta levegő!
A mintaprojekt során a tanulók megismerkednek a levegő összetételével, a levegőt szennyező anyagokkal. A második óra végére elkészülnek a plakátok, amelyek felhívják a figyelmet a levegőszennyezés káros hatásaira.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Tudatosság és fenntarthatóság (a kereskedelemben)
Az órák a tudatos fogyasztói magatartásra, tudatos termékválasztásra hívják fel a figyelmet. Mivel szakmai tantárgyakat tanítok, így az óra tartalmába, a diákoknak mint leendő kereskedőknek kereskedelmi munka során is alkalmazható tudatos, és fenntartható termékválasztást beépítem az órák anyagaiba.
- Tudatos fogyasztás · projektterv
Dönts okosan, vásárolj tudatosan!
A projektben a tanulók megtanulják milyen környezeti hatások, következmények húzódnak mindennapi vásárlásaik mögött. Megismerik az ökogazdaság jellemzőit, a szatyorbolt előnyeit. A projekt felhívja a figyelmet a csomagolási hulladék okozta problémákra, a keletkezés megelőzésének fontosságára. Kreatív ötleteket ad ebben a témakörben.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
A tudatos fogyasztó, tudatos vásárló
A tervezett mintaprojekt célja: kreatív módon felhívni társaik figyelmét a tudatos fogyasztói, vásárlói magatartásra. Tudatosítani, hogy ezzel ők is tehetnek egy élhetőbb bolygóért és a jövőnkért! Előtérbe helyezzük a hazai zöldségek, gyümölcsök vásárlásának előnyeit és fontosságát. Az elkészült munka bemutatója társaiknak, a vetélkedő elkészítése és lejátszása egy közös rendhagyó foglalkozáson.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Online kereskedelem, tanúsítványok
A tanulók megismerik az online vásárlás során az őket megillető jogokat, az online áruház kötelezettségeit. A tanulók szembesülnek a vásárlói magatartásuk ökológiai következményeivel és az alternatívákkal.
- Szabadidő · óravázlat
„Próbálj meg lazítani…”
A tanóra célja a tanulók ráébresztése arra, hogy mindenkinek szüksége van olyan szabadidőre, amely alatt valóban feltöltődik. Az interaktív óra során a gyerekek megtanulják, hogyan kell lazítani, közben saját szokásaikat is felülvizsgálják, ennek kapcsán fejlődik a szabadidős tevékenységekhez kötődő szemléletük a fenntarthatóság jegyében is. „Lazítani, próbálj meg lazítani, Nem győzlek tanítani, Hogyan csináld”
- Szabadidő · projektterv
Szabadidő – Horgászat- Magyarország ragadozó halai
A horgászat népszerű szabadidős tevékenység. Jelenleg az országban 15 intézményben zajlik horgászszakkör. Az óravázlat a szakkörök kiegészítő anyaga lehet, a horgászat népszerűsítéséről szól, annak jótékony hatásáról. A NEARPOD LINK segítségével a 45 perces tanóra könnyen megvalósítható, vagy 90 percesre is bővíthető. Természetismeret órákon is felhasználható. A magyarországi ragadozó halak tanításához alkalmazható.
- Szabadidő · projektterv
Fenntartható szabadidőeltöltés, avagy minden, ami a sárkányreptetéssel kapcsolatos
A mintaprojekt célja, hogy felelevenítsen egy, az utóbbi évtizedekben némileg már elhanyagolt szabadidőeltöltési lehetőséget. Központi eleme a papírsárkány elkészítésének, illetve reptetésének a folyamata, kiegészítve a fenntarthatósági nevelést megcélzó egyéb tevékenységekkel, hasznos terepi ismeretekkel. Ezen tevékenységsorozattal nem titkolt célom a tanulók kreativitásának, illetve kézügyességének fejlesztése, nem beszélve arról, hogy a megvalósításhoz ki kell mozdulniuk az épített környezetből a természetbe. Kedvet kapva ezen tevékenységhez a későbbiekben családi programokká is válhatnak a projektben bemutatott tevékenységek.
KÖZÉPISKOLA
- Hulladék · óravázlat
A jövő nyersanyaga a kukában van
A foglalkozás célja a hazai hulladékgazdálkodásban 2024. január 1-től bevezetett változásokkal kapcsolatos ismeretek bővítése, a bevezetés folyamatához kapcsolódó reflexiók megismerése. A két tanórás program bemutatja a hulladék útjának problémakörét, a bevezetett változtatások szükségességét és várható hatásait. A tevékenységek csapatmunkára épülnek, támogatják a közösségi értékelést és tervezést, továbbá az egyéni és közösségi felelősségvállalást és környezettudatos életvitelre felkészülést.
- Felelős fogyasztás · óravázlat
Ne csak nézz, láss és értsd!
A tanórák során a diákok az ökocímkéken keresztül ismerkedhetnek meg a tudatos életvitel elveivel. A tanár segítő, irányító szerepet tölt be az órán, a diákok önállóan dolgoznak, majd eredményeiket ismertetik a társaikkal. A foglalkozás során a komplex, logikus gondolkodás, a szövegértés, önálló feladatmegoldás, mint kulcskompetenciák is fejlődnek. A foglalkozás végén a tanár közösen megoldandó feladattal és kérdésekkel segíti a résztevékenységek összefésülését, megszilárdítását.
- Körforgásos gazdaság · óravázlat
„Nem vész el, csak átalakul” – Mit tegyek a már megunt vagy kinőtt ruhákkal?
A 2 tanóra során a diákokkal megismerik a körforgásos gazdaság fogalmával és megfigyelik, hogy többek között a ruhát, hogyan lehet újrahasznosítani, ha már eredeti szerepét nem tudja betölteni. Egy szakadt ruhát már nem biztos, hogy le lehet adni jótékonysági szervezeteknél vagy másnak ajándékozni, de magunk újra tudjuk hasznosítani némi kézügyességgel. A diákok régi szakadt ruhákból készítenek táskát, tornazsákot, így új funkciót adva régi már hordásra alkalmatlan ruháiknak.
- Körforgásos gazdaság · projektterv
Egyenesből körbe? – vagyis gondolkodj körkörösen
A projekt célja a fenntarthatóságra nevelés, a környezettudatos magatartás kialakítása a tanulókban szemléletformálással. Kisfilm vagy infografika készítésével felhívják az iskola tanulóinak figyelmét a hulladékmentes életmódra. Az a legjobb, ha nem keletkezik hulladék, de ha mégis nem mindegy hogy hova kerül. A módszertani ötlet célja, hogy a tanulók felszabadultan, játékos formában minél jobban megismerjék a körkörös gazdasági modell jelentőségét. Képesek legyenek együttdolgozni, egymást segíteni. Ismerkedjenek meg a feladatok végrehajtásához szükséges IKT eszközökkel és legyenek képesek alkalmazni azokat. Az elkészített produktumok elérhetők legyenek az iskola tanulói számára.
- Légkör · óravázlat
Egy tisztább levegőért!
- Légkör · projektterv
A növényzet levegőre ható ökoszisztéma szolgáltatásainak becslése
A projekt egy a környezetünkben található terület, például az iskola kert növényzetének a levegőre történő hatásait vizsgálja. Ezen belül a növényi fotoszintézis során elnyelt szén-dioxid, illetve kibocsájtott oxigén, a növények által elpárologtatott víz és megkötött légszennyező anyagok mennyiségére ad becslést. A becsült értékeket összeveti egy átlagos erdő szolgáltatásaival. Megadja a vizsgált terület relatív levegőre gyakorolt ökoszisztéma szolgáltatási indexét. A projekt lehetőséget ad nagyobb területekről való térkép elkészítésére is.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Tudatosság és fenntarthatóság (a kereskedelemben)
Az órák a tudatos fogyasztói magatartásra, tudatos termékválasztásra hívják fel a figyelmet. Mivel szakmai tantárgyakat tanítok, így az óra tartalmába, a diákoknak mint leendő kereskedőknek kereskedelmi munka során is alkalmazható tudatos, és fenntartható termékválasztást beépítem az órák anyagaiba.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
A tudatos fogyasztó, tudatos vásárló
A tervezett mintaprojekt célja: kreatív módon felhívni társaik figyelmét a tudatos fogyasztói, vásárlói magatartásra. Tudatosítani, hogy ezzel ők is tehetnek egy élhetőbb bolygóért és a jövőnkért! Előtérbe helyezzük a hazai zöldségek, gyümölcsök vásárlásának előnyeit és fontosságát. Az elkészült munka bemutatója társaiknak, a vetélkedő elkészítése és lejátszása egy közös rendhagyó foglalkozáson.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Online kereskedelem, tanúsítványok
A tanulók megismerik az online vásárlás során az őket megillető jogokat, az online áruház kötelezettségeit. A tanulók szembesülnek a vásárlói magatartásuk ökológiai következményeivel és az alternatívákkal.
- Szabadidő · óravázlat
Élmény, legenda, hagyomány a busók városában, Mohácson.
Az óravázlat célja, hogy a gyerekek szabadidejüket aktívan töltsék el. Ne, otthon a számítógép és a tévé előtt ülve töltsék el mindennapjaikat. Ismerjék meg az őket körülvevő városok csodáit, látnivalóit, történelmi múltját. Az óravázlatom segítségével Mohácsra szeretném csábítani a tanulókat, egy olyan helyre, ahol a történelem, a hagyomány, a mese a mai napik fontos, az itt élő emberek számára. A soknemzetiségű lakosoknak köszönhető, hogy a busójárást, ma már világhírre tett szert.
- Szabadidő · projektterv
„Más lett a Föld. Érzem a vízben, érzem a földön, érzem a levegőben…”
A hétvégi projekt célja a szabadidő közös eltöltése. A tanulók ösztönzése az együttműködésre, hogy együtt találják meg a legjobb módot az egyes ötletek megvalósítására. A csapatok a versenyek során együttesen oldják meg a kihívásokat egy éjszakai akadályverseny keretein belül. A cél hogy közösen összpontosítsanak az eredményekre, megéljék, hogy együtt produktívabbak és kreatívabbak.
A 2023. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT TEMATIKUS ÓRAVÁZLATAI, PROJEKTTERVEI
ALSÓ TAGOZAT
- Hulladék · projektterv
Mit vegyek fel?
A mintaprojekt során az alsó tagozatos diákok az öltözködés témaköréből kiindulva a textilhulladékok problémájával ismerkednek meg. A projekt második részében a textilhulladék hasznosításának egyik lehetséges módját, tárgyak, játékok készítését próbálhatják ki a gyerekek egy zoknihóember készítése révén.
- Hulladék · óravázlat
Legyél válogatós! – A szelektív hulladékgyűjtés alapjai 1.
A két tanóra során az alsó tagozatos gyerekek megismerkednek a szelektív hulladékgyűjtés alapjaival, fontosságával. A témát többféleképpen is igyekszünk közelebb hozni a kisiskolásokhoz: verset és dalt hallgatnak, mesét néznek és játékos feladatokat is megoldanak. A második tanórán pedig a kézügyességüket tesszük próbára: hulladékból készítünk használati tárgyakat.
- Energia · óravázlat
Energiavadász
A tanórán a gyerekek megismerkednek a különböző energiaforrásokkal, és csoportosítják őket aszerint, hogy képesek-e megújulni vagy sem. A tanulók rögzítik a megújuló és a nem megújuló energiaforrás fogalmát. Ezt követően egy feladatlap segítségével pármunkában tekintik át az egyes energiaforrások előnyeit és hátrányait.
- Energia · projektterv
Vigyázz az energiára!
A projekt megvalósítását egy bevezető óra előzi meg, ahol a tanító felméri, mennyire élnek a gyerekek energiatakarékosan. Ugyanezen az órán a gyerekek megoldásokat próbálnak keresni a túlzott energiafelhasználás csökkentésére, majd a projekt során ezt igyekeznek a gyakorlatban is megvalósítani. A projekt egy beszámolóval zárul, ahol a csoportok bemutatják az eredményeiket.
- Energia · projektterv
ENERGIADETEKTÍVEK
A tanulók megismerik az energia fogalmát; és felismerik, hogy az élőlényeknek és a gépeknek is szükségük van energiára. Megismerik a megújuló és nem megújuló energiaforrásokat. Belepillantanak az erőművek működésébe. Követik az elektromos energia útját a fogyasztókhoz. Megtanulják, hogyan használhatják biztonságosan az elektromos áramot, és megismerik a veszélyeit. Ötleteket gyűjtenek az energiatakarékosságra.
- Energia · óravázlat
Légy energikus!
Az óra célja, hogy megismertesse az energia fogalmát és szerepét a mindennapi életünkben; bemutassa a legfontosabb energiatípusok jellemzőit.
- Biodiverzitás · projektterv
Gomba-próba
A mintaprojekt betekintést nyújt a gyerekeknek a gombák csodálatos világba. A gyerekek érdeklődését fenntartva a különféle tevékenységeket mesék és játékokos elemek színesítik.
- Biodiverzitás · projektterv
Védjük meg a beporzókat!
A projekt során megismerkedünk a biodiverzitás fogalmával, az ezt veszélyeztető jelenségekkel. Felhívjuk a tanulók figyelmét a méhek kipusztulásának veszélyére. Megismerjük a beporzás fontos résztvevőit. Rovarhotel, méhlegelő, méhitató elkészítésével mi is a védelmükre kelünk. Plakát segítségével felhívjuk a többi gyerek figyelmét is a problémára, és annak megoldására.
- Biodiverzitás · óravázlat
A madarak világa
Az óravázlat célja a madarak megjelenési formája sokféleségének szemléltetése, a madarak alapvető tulajdonságainak megismerése és madárvédelmi eszközök készítése.
- Fenntartható értékek · óravázlat
Hetedhét hungarikumok
Az óravázlat célja, hogy kialakítsa és elmélyítse a tanulókban nemzeti identitástudatot. Cél, hogy megismerkedjenek a diákok a „hungarikum” fogalmával magyar népmesei kerettörténettel színesítve.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Fogyasztóvédelem online vásárláskor
A fogyasztói jogok online vásárlás esetén. Milyen jogaik vannak a vásárlóknak, milyen kötelezettségei az eladónak? Kit terhelnek az elállás költségei? Online fogyasztóvédelmi kisokos.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Energiatakarékosság, energiacímkézés
Környezettudatosság, energiahatékonyság, energiatakarékosság, energiacímkék, fogyasztóvédelmi szempontból. Mit kell tudni az egyes fogalmakról, hogyan lehetünk környezettudatos fogyasztók?
FELSŐ TAGOZAT
- Hulladék · projektterv
Csináljunk kapszularuhatárat!
A mintaprojekt során a tudatos öltözködésre, ruhavásárlásra hívjuk fel a gyerekek figyelmét. A téma fontosságának megismerése után a gyerekek projektfeladata egy saját kapszularuhatár összeállítása és bemutatása, ahol az ökológiai elveket figyelembe véve alakíthatnak ki maguknak egy hétköznapi ruhatárat.
- Hulladék · óravázlat
Mi kerül a szemétbe? – „Emberköpet” vizsgálat
A tanóra célja a gyerekek ráébresztése arra, hogy a különböző életmódot folytató emberek mennyi hulladékot termelnek, és igyekszünk megoldást találni arra is, hogy ennek mennyisége hogyan csökkenthető. Az interaktív óra során a gyerekek saját szokásaikat is felülvizsgálják, ennek kapcsán fejlődik a környezettudatosságuk, szemléletük.
- Energia · óravázlat
Légy otthon is „okosabb”!
A foglalkozás a fenntarthatósági (teremtésvédelmi) projekthét egyik választható helyszíne. A foglalkozás célja az okosotthon fogalmának, elemeinek megismertetése, a teremtésvédelemhez való kapcsolása, a mértékletesség és az otthoni energiagazdálkodás összekapcsolása. Az első óra tanteremben, a második óra az informatikateremben valósult meg. A gyerekek a felső tagozat évfolyamaiból, véletlenszerűen érkeztek a foglalkozásra. Max. létszám 25 fő (informatikaterem befogadóképessége). A projekthét zárására (tagozatokat átívelő csoportmunka) egy feladatot delegáltunk a témánkra való visszajelzésként. (Melléklet 8.)
- Energia · projektterv
Zöld energiakommandó az iskolában
Mindennapi életünk egyre növekvő energiafogyasztással jár. A jelenlegi gazdasági helyzetben, és a fenntartható szemléletmód kialakításában fontos, hogy a tanulók megismerjék az energiatakarékossági lehetőségeket. A projekt célja, hogya tanulók ráébredjenek, ők is sok mindent tudnak tenni, hogy spóroljanak az energiával. Cél továbbá az is, hogy magukévá tegyék a környezettudatos magatartási formákat, és felelősséget vállaljanak az élhetőbb bolygónkért. Figyelemfelkeltés a témában az iskola dolgozói és a diákok között.
- Energia · projektterv
Felvillanyozódunk
A projekt során a diákok csoportokban dolgozva átismétlik, rendszerezik és bővítik az energiaforrásokkal kapcsolatos ismereteiket. Ez alapján feladatlapot készítenek az alacsonyabb évfolyamba járóknak, hogy ők is rendszerezhessék, bővíthessék tudásukat.
- Energia · óravázlat
A közlekedés ára
A tanóra során a tanulók először egy rövidfilmet néznek meg a nagyvárosi közlekedés környezeti hatásairól. Ezt követően megismerkednek a karbonlábnyom fogalmával, és saját közlekedési szokásaikat megvizsgálva kiszámolják saját magukra ezt az adatot. Csoportmunkában megbeszélik, hogyan lehetne egyénileg csökkenteni a karbonlábnyomot, majd az ötleteiket megosztják az osztállyal.
- Energia · projektterv
Úton az iskolába
A tanóra során a gyerekek megismerkednek a környezetbarát közlekedés alapelveivel, és mindezt összehasonlítják a saját közlekedési szokásaikkal. A második tanóra végén különböző (köztük környezetbarát) szempontokat figyelembe véve kell megtervezniük az útvonalukat az iskolába, majd ezt egy kiállítás rendezésével be is mutatják.
- Energia · projektterv
ENERGIADETEKTÍVEK
A tanulók megismerik az energia fogalmát; és felismerik, hogy az élőlényeknek és a gépeknek is szükségük van energiára. Megismerik a megújuló és nem megújuló energiaforrásokat. Belepillantanak az erőművek működésébe. Követik az elektromos energia útját a fogyasztókhoz. Megtanulják, hogyan használhatják biztonságosan az elektromos áramot, és megismerik a veszélyeit. Ötleteket gyűjtenek az energiatakarékosságra.
- Energia · óravázlat
Ehető napfény
A diákok megismerkedhetnek a napenergiával, mint megújuló energiaforrással, ismereteket szerezhetnek a napenergia felhasználási módjairól. Gyakorlatban ismerhetik meg a napenergiával üzemelő aszaló működését.
- Biodiverzitás · óravázlat
Együtt a természetben
A terepgyakorlat során a diákok és a pedagógusok közösen tanulnak a természetben a tudomány nyelvén, ahol játékos természetismereti módszereken keresztül felfedezhetik a természet és a tudomány sokrétű kapcsolatát, és a természet sokszínűségét.
- Fenntartható értékek · óravázlat
Hetedhét hungarikumok
Az óravázlat célja, hogy kialakítsa és elmélyítse a tanulókban nemzeti identitástudatot. Cél, hogy megismerkedjenek a diákok a „hungarikum” fogalmával magyar népmesei kerettörténettel színesítve.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Fogyasztóvédelem online vásárláskor
A fogyasztói jogok online vásárlás esetén. Milyen jogaik vannak a vásárlóknak, milyen kötelezettségei az eladónak? Kit terhelnek az elállás költségei? Online fogyasztóvédelmi kisokos.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Energiatakarékosság, energiacímkézés
Környezettudatosság, energiahatékonyság, energiatakarékosság, energiacímkék, fogyasztóvédelmi szempontból. Mit kell tudni az egyes fogalmakról, hogyan lehetünk környezettudatos fogyasztók?
KÖZÉPISKOLA
- Hulladék · projektterv
Nézz tükörbe! – Ökoruhatár kialakítása
A mintaprojekt során a tudatos öltözködésre, ruhavásárlásra hívjuk fel a tanulók figyelmét. A téma fontosságának megismerése után a tanulók projektfeladata egy bazár szervezése, ahol az ökológiai elveket figyelembe véve csereberélhetnek egymás között ruhákat. Kialakíthatja mindenki a saját ökodizájnját. A projekt utolsó óráján a bazár tapasztalatainak a megbeszélésére és a projekt lezárására kerül sor.
- Hulladék · óravázlat
A műszálas ruháktól az emberi szervezetig – a mikroműanyag útja
A tanóra során a tanulók megismerkednek a mikroműanyag fogalmával, forrásaival és veszélyeivel. Az információk nagy részét saját maguk gyűjtik össze kiadott szövegek és internetes kutatás révén. A kapott témát maguk dolgozzák fel és mutatják be a társaiknak.
- Hulladék · óravázlat
Éljünk hulladékmentesen!
A téma feldolgozása felhívja a figyelmet napjaink egyre égetőbb globálissá váló hulladékproblémájára. Tisztázza a hulladékkezelés alapfogalmait, és megoldások megfogalmazását várja el a tanulóktól.
- Energia · projektterv
Energiaforgalom a lakásban
A projekt legfontosabb célja, a fiatalok környezettudatos magatartásának kialakítása. Annak tudatosítása, hogy apró odafigyeléssel mennyi mindent tehetünk a Föld védelme érdekében. Emellett rávilágítani arra is, hogy a hétköznapi szokásaink átalakításával nemcsak a Föld jövőjét biztosíthatjuk, hanem pénzt takaríthatunk meg, illetve megőrizhetjük egészségünket. A diákok csoportokban dolgozzák fel a témát, amelyben a háztartások energiafelhasználását, ennek csökkentési lehetőségeit, új szokások kialakulásának pozitív hatásait vizsgálják. A feladatok végrehajtása folyamatos, hiszen otthoni megfigyelésekre, vizsgálatokra vonatkoznak, melyek fő célja a diákok és családjaik szemléletformálása.
- Energia · óravázlat
Otthonunk energiája
A tanóra során a tanulók megismerkednek a környezetbarát építkezés fogalmával, a passzív és az aktív házak közötti különbséggel. Csoportmunkában pedig feldolgozzák különböző épülettípusok energetikai jellemzőit, és a lehetséges, az energiahatékonyság irányába mutató fejlesztési lehetőségeket.
- Energia · projektterv
Ökotérképezés
A tanulók feladata a projekt során, hogy az ökotérképezés módszerével felmérjék az iskolájuk energetikai helyzetét, majd a különböző iskolai tereket áttekintve csoportmunkában megoldásokat dolgozzanak ki az energiafelhasználás csökkentésére. Az eredmények bemutatása egy iskolai fórum keretei között valósul meg.
- Energia · óravázlat
Éljünk energiatakarékosan!
A projekt célja, hogy felhívja a figyelmet az energiatakarékosság különböző lehetőségeire. Arra, hogy megfelelő tervezéssel, körültekintéssel jelentős mennyiségű energiát takaríthatunk meg.
- Energia · óravázlat
Ehető napfény
A diákok megismerkedhetnek a napenergiával, mint megújuló energiaforrással, ismereteket szerezhetnek a napenergia felhasználási módjairól. Gyakorlatban ismerhetik meg a napenergiával üzemelő aszaló működését.
- Biodiverzitás · óravázlat
Irány az erdő!
A program célja az erdő, mint életközösség megismerése, a természetes és a telepített erdők életközösségének összevetése, az erdők ökológiai szerepének, fontosságának megértése.
- Biodiverzitás · projektterv
A biodiverzitásról globálisan és lokálisan
A mintaprojekt a biodiverzitás globális értelmezését az ökoszisztéma-szolgáltatások, az örökerdő gazdálkodás és a poláros fényszennyezés problémakörén keresztül ismerteti meg a diákokkal, terepi, digitális és hagyományos tanórai módszereket felhasználva. Lokális megoldásként rovarhotel készítésével zárul a projekt.
- Biodiverzitás · óravázlat
Einstein és a méhek
Az óraterv a biodiverzitás jelentőségét, veszélyeztető tényezőit, a méhek biodiverzitás fenntartásában játszott szerepét kívánja bemutatni és feldolgozni.
- Fenntartható értékek · óravázlat
Ez tényleg hungarikum!
A hungarikumok közé tartozó értékek megismerésével a nemzethez való kötődés, és az értékek megőrzése iránti elköteleződés megerősítése.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
FENNTARTHATÓ ÉLETMÓD
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Fogyasztóvédelem online vásárláskor
A fogyasztói jogok online vásárlás esetén. Milyen jogaik vannak a vásárlóknak, milyen kötelezettségei az eladónak? Kit terhelnek az elállás költségei? Online fogyasztóvédelmi kisokos.
- Tudatos fogyasztás · óravázlat
Energiatakarékosság, energiacímkézés
Környezettudatosság, energiahatékonyság, energiatakarékosság, energiacímkék, fogyasztóvédelmi szempontból. Mit kell tudni az egyes fogalmakról, hogyan lehetünk környezettudatos fogyasztók?
A 2022. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT TEMATIKUS ÓRAVÁZLATAI, PROJEKTTERVEI
ALSÓ TAGOZAT
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
A VÍZIPÓK BIRODALMÁBAN
Vizes élőhelyek állatainak megismerése terepi vizsgálatokon keresztül.
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
KIK LAKNAK A PATAKBAN? KIK LAKNAK A TAVAKBAN?
Vizes élőhelyek állatainak megismerése terepi vizsgálatokon keresztül.
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
CSEPPBEN A TENGER
A gyerekek vízhez való pozitív kötődésének kialakítását segítő óravázlat, a víz téma komplex körbejárásával.
- VÍZ · PROJEKTTERV
EGY CSEPP VÍZBŐL
A tanulók érzékszervi vizsgálatokat végeznek, majd szemléletesen bemutatják a Föld vízkészletének arányait. Ezután víztakarékossággal kapcsolatos matematikai feladványokkal végeznek, majd a vízről verselnek, mesélnek, énekelnek.
- VÍZ · PROJEKTTERV
KÖZÖS KINCSÜNK, A VÍZ
A tanórák folyamán a diákok megismerkednek a vízfogyasztás szükségességével és megtudják, hogyan kerül a víz a poharunkba.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ, EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS
A saját magunk által tudatosan megtervezett és elkészített kenyér sütésével és a tantermünkben superfood élelmiszer (csírák) előállításával hozzájárulunk egészségünk védelméhez és megtanuljuk a fenntartható táplálkozáshoz szükséges alapelveket.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
ÉLELMISZER-HULLADÉK FELMÉRÉS
A tanulók saját megfigyeléseikre alapozva összehasonlítják az elfogyasztott élelmiszer mennyiségét az elpazarolt élelmiszer mennyiségével, az eredmények alapján közösen kialakítanak egy iskolai és egy otthoni kezdeményezést az élelmiszer-hulladék csökkentése érdekében.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
"SZERESD A VIRÁGOT..."
A projekt célja, olyan növényekkel gazdagított tantermi környezet kialakítása, amely a testi és a lelki egészségükre egyaránt pozitívan hat.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ ÉLETMÓD
A diákok megismerkedhetnek a fenntartható életmód, a fenntartható táplálkozás és az élelmiszerpazarlás fogalmával.
feltöltés alatt
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
PIACON VAGY SZUPERMARKETBEN?
Az óravázlat célja a tudatos vásárlói szokások kialakítása, a fogyasztói kultúra fejlesztése, és elgondolkodtatni a gyerekeket, hogy ők is képesek sok mindenen változtatni egyszerűen azzal, hogy a vásárlásaik során döntéseket hoznak.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
FÖLD – KVÍZ
A projekt során átbeszéljük a gyerekekkel a hulladékkezelés 6R tanácsait és összeállítjuk a Föld-kvíz társasjátékot előre megadott szabályok és minták alapján.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
A PÉNZEDDEL SZAVAZOL!
A Tudatos Vásárlók 12 pontjának komplex bemutatása 1 projekthéten keresztül.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
ÖNMAGUNK ÉS KÖRNYEZETÜNK TISZTÁN TARTÁSA FENNTARTHATÓBB MEGOLDÁSOKKAL (SZAPPANKÉSZÍTÉSSEL)
A projekt első felében a tanulók megismerkednek a tisztálkodás fenntarthatóbb lehetőségeivel, a második felében a szappankészítés lépéseivel, majd a tanulók saját szappant készítenek maguknak.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
MOBIL-ÉLET
A mobiltelefon funkciói, életútja, alkotórészei és hulladékként történő kezelése.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
HOVÁ VISZED AZ ENERGIÁT?
Szárazelemek és akkumulátorok újrahasznosítása.
- HULLADÉK · PROJEKTTERV
NÉZZ SZEMBE A SZEMETEDDEL! HASZNOSÍTS ÚJRA!
Az óravázlat során a diákok általános tájékoztatást kaphatnak a hulladékokról, azok gyűjtéséről és felhasználásáról. Játékok készítése hulladékból.
FELSŐ TAGOZAT
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
KIK LAKNAK A PATAKBAN? KIK LAKNAK A TAVAKBAN?
Vizes élőhelyek állatainak megismerése terepi vizsgálatokon keresztül.
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
FEDEZZ FEL EGY VIZES ÉLŐHELYET!
Vizes élőhelyek megismerése terepi vizsgálatokon keresztül.
- VÍZ · PROJEKTTERV
EGY CSEPP VÍZBŐL
A tanulók érzékszervi vizsgálatokat végeznek, majd szemléletesen bemutatják a Föld vízkészletének arányait. Ezután víztakarékossággal kapcsolatos matematikai feladványokkal végeznek, majd a vízről verselnek, mesélnek, énekelnek.
- VÍZ · PROJEKTTERV
SZABADULÓSZOBA A VÍZÉRT!
A miniprojekt célja, hogy játékos és interaktív módon felhívja a figyelmet a Földünk egyik legnagyobb kincsére a vízre. A projekt lényege, hogy a tanórákon eddig szerzett ismereteik alapján, a gyerekek maguk készítenek egy szabaduló szobát.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ ÉLETMÓD
A diákok megismerkedhetnek a fenntartható életmód, a fenntartható táplálkozás és az élelmiszerpazarlás fogalmával.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
KIKNEK KÖSZÖNHETJÜK ÉTELEINKET?
A foglalkozás alkalmával a diákok bemutatnak egy általuk kiválasztott gazdálkodó ember képzeletbeli élettörténetét.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
AZ ÉLELMISZER ÚTJA
A foglalkozások alkalmával a gyerekek megtudhatják például, hogy mennyi élelmiszert fogyasztanak a világ különböző országaiban élő családok hetente, illetve mit tehetnek ők maguk is azért, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
ÉLELMISZER-HULLADÉK FELMÉRÉS
A tanulók saját megfigyeléseikre alapozva összehasonlítják az elfogyasztott élelmiszer mennyiségét az elpazarolt élelmiszer mennyiségével, az eredmények alapján közösen kialakítanak egy iskolai és egy otthoni kezdeményezést az élelmiszer-hulladék csökkentése érdekében.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
"SZERESD A VIRÁGOT..."
A projekt célja, olyan növényekkel gazdagított tantermi környezet kialakítása, amely a testi és a lelki egészségükre egyaránt pozitívan hat.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
TERMÉSZETES KISKERT – KISKERTBEN A TERMÉSZET
A modul célja a biokert, komposztálás és permakultúrás gazdálkodás kivitelezésének megismerése, valamint a természetközeli gazdálkodás összefüggéseinek és előnyeinek feltárása.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
MAGTÓL AZ ASZTALIG
Növénytermesztési és ételkészítési praktikák, iskolai keretek között megvalósítható módszerekkel.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
A NÖVÉNYEK SEGÍTSÉGET KÉRNEK
Gyerekekkel közösen kialakított iskolakert, mint projektfeladat előkészítése, megvalósítása és értékelése.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
TUDATOS VÁSÁRLÁS A HÉTKÖZNAPOKBAN
A tanórák célja többek között: - Az energiahatékony, energia- és nyersanyag-takarékos, illetve „zöld” gazdálkodás és életvitel szemléletének megismerésével a környezettudatos állampolgári magatartás megalapozása. - A mindennapi élethelyzetekből adódó pénzügyi döntéshelyzetek megismertetésével, a tanuló saját életében is alkalmazható egyszerű költségvetés készítésével a problémamegoldó gondolkodás fejlesztése.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ KÖZLEKEDÉS
A diákok a közlekedés történetén keresztül megismerkednek a környezetkímélő közlekedési eszközökkel és a közlekedési módok fenntarthatóbb megoldásaival.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
ÖKO DIVATHÉT-ECO FASHION WEEK
A projekt célja, hogy a tanulók megtanulják, hogyan legyenek öko divatosak, saját kreativitásuk fejlesztésével, DIY ötletek, kapszula gardrób kialakításával.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
ÖNMAGUNK ÉS KÖRNYEZETÜNK TISZTÁN TARTÁSA FENNTARTHATÓBB MEGOLDÁSOKKAL (SZAPPANKÉSZÍTÉSSEL)
A projekt első felében a tanulók megismerkednek a tisztálkodás fenntarthatóbb lehetőségeivel, a második felében a szappankészítés lépéseivel, majd a tanulók saját szappant készítenek maguknak.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
AZ ÉLELMISZER HULLADÉKOK CSÖKKENTÉSÉNEK LEHETŐSÉGEI
A foglalkozás célja a diákok figyelmének felkeltése az élelmiszerhulladék keletkezésére, hatásaira és megelőzésének lehetőségeire.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
FENNTARTHATÓ HÁZTARTÁS
A projektben a tanulók a háztartások (családok) fogyasztási szokásait vizsgálják, foglalkoznak az ökológiai lábnyom a túlfogyasztás, a fast fashion és az élelmiszerpazarlás témáival.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
MOBIL-ÉLET
A mobiltelefon funkciói, életútja, alkotórészei és hulladékként történő kezelése.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
HOVÁ VISZED AZ ENERGIÁT?
Szárazelemek és akkumulátorok újrahasznosítása.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
MŰANYAG, MINT VESZÉLYFORRÁS
A műanyagok problémájának gyakorlati megoldásai.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
MINDENNAPI SZEMETÜNK ÉS ELEKTRONIKAI HULLADÉKAINK
Az elektronikai hulladéktermelés és -elhelyezés problémája és a mobiltelefon vásárlási és használati szokások.
- HULLADÉK · PROJEKTTERV
NÉZZ SZEMBE A SZEMETEDDEL! TARTS RENDET A HULLADÉKOK KÖZÖTT!
Hulladékok megismerése, hangszerkészítés hulladékból.
KÖZÉPISKOLA
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
FEDEZZ FEL EGY VIZES ÉLŐHELYET!
Vizes élőhelyek megismerése terepi vizsgálatokon keresztül.
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
VÍZ, VÍZ, TISZTA VÍZ...
Az óravázlat az ivóvíz minőségi követelményeivel, a természetes vizek szennyező anyagaival, a fontosabb hazai vizeket érintő katasztrófák bemutatásával foglalkozik.
- VÍZ · ÓRAVÁZLAT
A VÍZ A LEGÉRTÉKESEBB KINCS
Az óravázlat tartalmából: "Hogyan csökkenthetjük vízfogyasztásunkat otthonunkban?", "Egy fehér póló vízlábnyoma", "Virtuális víz, élelmiszer vízlábnyom"
- VÍZ · PROJEKTTERV
SZABADULÓSZOBA A VÍZÉRT!
A miniprojekt célja, hogy játékos és interaktív módon felhívja a figyelmet a Földünk egyik legnagyobb kincsére a vízre. A projekt lényege, hogy a tanórákon eddig szerzett ismereteik alapján, a gyerekek maguk készítenek egy szabaduló szobát.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ ÉLETMÓD
A diákok megismerkedhetnek a fenntartható életmód, a fenntartható táplálkozás és az élelmiszerpazarlás fogalmával.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
TUDOMÁNYOS TÁPLÁLKOZÁS
A diákok megismerkednek a közösségi kertek gazdálkodóinak tevékenységeit, az általuk kifejtett hatásokat, kezdve a helyi közösségtől, egészen a széles értelemben vett fenntarthatóságig.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
TÁPLÁLKOZÁS ÉS KÖRNYEZET
A tanulók ismereteket szereznek a táplálkozáshoz kapcsolódó környezeti hatásokról, emellett megismerik a gasztronómia az ételkészítés, ételválasztás, az étkezés módját és hatásukat az egészségre.
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · ÓRAVÁZLAT
ÖKOTUDATOS-EGÉSZSÉGES ÉTKEZÉS
Az óravázlat tartalmából: a világ 5 legegészségesebb konyhája, okostányér, hazai szuperélelmiszerek, élelmiszer kilométer mérés
- EGÉSZSÉGVÉDELEM · PROJEKTTERV
ÉLELMISZER-HULLADÉK FELMÉRÉS
A tanulók saját megfigyeléseikre alapozva összehasonlítják az elfogyasztott élelmiszer mennyiségét az elpazarolt élelmiszer mennyiségével, az eredmények alapján közösen kialakítanak egy iskolai és egy otthoni kezdeményezést az élelmiszer-hulladék csökkentése érdekében.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
A COVID JÁRVÁNY ÉS A FENNTARTHATÓSÁG KAPCSOLATA
A diákok a COVID járvány pozitív, illetve negatív hatásait fogják vizsgálni fenntarthatósági szempontból. Az óra hozzájárul ahhoz, hogy felismerjék milyen környezetterhelő szokásaink vannak és segítheti azt, hogy a mindennapokat környezettudatosabban töltsék.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ KÖZLEKEDÉS
A diákok a közlekedés történetén keresztül megismerkednek a környezetkímélő közlekedési eszközökkel és a közlekedési módok fenntarthatóbb megoldásaival.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · ÓRAVÁZLAT
ELFOGYASZTJUK A FÖLDET?
Az óravázlat tartalmából: "Mit jelent a túlfogyasztás?", "Zöld iránytű a vásárláshoz Láss át a szitán!", "Milyen vevőtípus vagy? Tudatos vásárlás"
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
ÖKO DIVATHÉT-ECO FASHION WEEK
A projekt célja, hogy a tanulók megtanulják, hogyan legyenek öko divatosak, saját kreativitásuk fejlesztésével, DIY ötletek, kapszula gardrób kialakításával.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
LÁSS A POLCOK MÖGÉ
A tudatos élelmiszervásárlás és a fenntartható táplálkozás ismereteinek körbejárása.
- FELELŐS FOGYASZTÁS · PROJEKTTERV
FENNTARTHATÓ HÁZTARTÁS
A projektben a tanulók a háztartások (családok) fogyasztási szokásait vizsgálják, foglalkoznak az ökológiai lábnyom a túlfogyasztás, a fast fashion és az élelmiszerpazarlás témáival.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
MOBIL-ÉLET
A mobiltelefon funkciói, életútja, alkotórészei és hulladékként történő kezelése.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
HOVÁ VISZED AZ ENERGIÁT?
Szárazelemek és akkumulátorok újrahasznosítása.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
MŰANYAG, MINT VESZÉLYFORRÁS
A műanyagok problémájának gyakorlati megoldásai.
- HULLADÉK · ÓRAVÁZLAT
ZERO WASTE
Nulla pazarlás, nulla hulladék lehetőségeinek körbejárása.
- HULLADÉK · PROJEKTTERV
NÉZZ SZEMBE A SZEMETEDDEL! VÁLOGASSUK KI A HULLADÉKOT A SZEMÉTBŐL!
Ismerkedés az egyes hulladékfajtákkal és azok kezelési lehetőségeivel. Akcióterv készítés.
2021. ÉVI OKTATÓCSOMAGOK
Az Országos Erdészeti Egyesület jóvoltából az erdő mint ökoszisztéma témában a következő szakmai háttéranyagok állnak a pedagógusok rendelkezésére, szabad felhasználásra:
A 2021. ÉVI FENNTARTHATÓSÁGI TÉMAHÉT TEMATIKUS ÓRAVÁZLATAI, PROJEKTTERVEI
ALSÓ TAGOZAT
- NEMZETKÖZI PROJEKTMÓDSZERTAN · WWF - LIFE4OAK FORESTS PROJEKT
ERDŐBÖNGÉSZŐ: FEDEZD FEL A TÖLGYERDŐK TITKAIT!
- NEMZETKÖZI PROJEKTMÓDSZERTAN · JANE GOODALL INTÉZET PROGRAMJA
ROOTS&SHOOTS PROJEKT
- ERDŐ · ÓRAVÁZLAT
ERDŐ, ERDŐ, DE MAGAS A TETEJE...
Az óravázlat az erdő szintjein keresztül a diákokat megismerteti az elmúlt év kiemelt figyelmet élvező élőlényeivel, valamint átveszi a fontosabb tudnivalókat az erdőről, az erdő szintjeiről, az erdő növény- és állatvilágáról.
- ZÖLD GAZDASÁG · ÓRAVÁZLAT
SOK KICSI SOKRA MEGY!
Fenntartható családi gazdálkodás.
- FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ ISKOLA
- FENNTARTHATÓSÁG ·
BOOKR KIDS mesék feldolgozása
FELSŐ TAGOZAT
- NEMZETKÖZI PROJEKTMÓDSZERTAN · JANE GOODALL INTÉZET PROGRAMJA
ROOTS&SHOOTS PROJEKT
- NEMZETKÖZI PROJEKTMÓDSZERTAN · EURÓPAI UNIÓ EIT CLIMATE-KIC PROGRAMJA
YOUNG INNOVATORS PROGRAM
- ERDŐ · ÓRAVÁZLAT
AZ "EZERARCÚ" ERDŐ
Az erdő bemutatása évszakonként. Beszélgetés az erdőről. Az erdő szintjei, milyen élőlények élnek a különböző szinteken. Ismerkedés a fákkal, az erdőben található tárgyakkal. Az erdő hangjai, neszvers írása. Mire használhatók az erdőben található növények? Az erdő, mint kultúra és pihenő terület.
- ERDŐ · ÓRAVÁZLAT
LÁNCSZEMEK EGY ERDEI ÉLETKÖZÖSSÉGBEN
Az óravázlat a Láncszemek címet viselő játék köré szervezi az erdei életközösség bemutatását. A játékban 21 erdei élőlény szerepel, melyek sokrétű kapcsolatban állnak egymással.
- ZÖLD GAZDASÁG · ÓRAVÁZLAT
ZÖLD KÖLTSÉGVETÉS KICSIBEN
- ZÖLD GAZDASÁG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ KÖZLEKEDÉS
- ZÖLD GAZDASÁG · MINTAPROJEKT
ÖKO DIVATHÉT-ECO FASHION WEEK
A projekt célja, hogy a tanulók megtanulják, hogyan legyenek öko divatosak, saját kreativitásuk fejlesztésével, DIY ötletek, kapszula gardrób kialakításával.
- ZÖLD GAZDASÁG · MINTAPROJEKT
FENNTARTHATÓ HÁZTARTÁS
A projektben a tanulók a háztartások (családok) fogyasztási szokásait vizsgálják, következtetéseket vonnak le és javaslatokat tesznek a fenntartható fogyasztás eléréséhez. A projektben az újrahasznosítás is szerepet kap: a diákokkülönféle hulladékokból új használati és dísztárgyat készítenek. A projekt során foglalkozunk az ökológiai lábnyom a túlfogyasztás, a fast fashion és az élelmiszerpazarlás témáival.
- FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ KISKÖZÖSSÉGEK
- FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉG · MINTAPROJEKT
A MI KIS ÖKOFALUNK
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
MOBIL-ÉLET
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
HOVÁ VISZED AZ ENERGIÁT?
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
MŰANYAG, MINT VESZÉLYFORRÁS
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ ÉLETMÓD
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
PÁLMAOLAJMENTES ÉLET
KÖZÉPISKOLA
- NEMZETKÖZI PROJEKTMÓDSZERTAN · EURÓPAI UNIÓ EIT CLIMATE-KIC PROGRAMJA
YOUNG INNOVATORS PROGRAM
- ERDŐ · ÓRAVÁZLAT
ÜLTESS EGY FÁT ÉS LESZ EGY ERDŐD!
Az óravázlat az erdő mint ökoszisztéma, klímaváltozásban betöltött szerepével, az erdők védelmével és az erdők telepítésével kapcsolatos ismeretanyagot dolgozza fel.
- ZÖLD GAZDASÁG · ÓRAVÁZLAT
ZÖLD PÉNZÜGYEK
A tanórán a tanulók alapvető pénzügyi és fenntarthatósági ismereteket szereznek. Felismerik – és részben megismerik - a zöld szempontok érvényesítésének lehetőségeit a családi költségvetés elkészítése során.
- ZÖLD GAZDASÁG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ KÖZLEKEDÉS
A diákok a közlekedés történetén keresztül megismerkednek a környezetkímélő közlekedési eszközökkel és a közlekedési módok fenntarthatóbb megoldásaival.
- ZÖLD GAZDASÁG · MINTAPROJEKT
ÖKO DIVATHÉT-ECO FASHION WEEK
A projekt célja, hogy a tanulók megtanulják, hogyan legyenek öko divatosak, saját kreativitásuk fejlesztésével, DIY ötletek, kapszula gardrób kialakításával.
- ZÖLD GAZDASÁG · MINTAPROJEKT
FENNTARTHATÓ HÁZTARTÁS
A projektben a tanulók a háztartások (családok) fogyasztási szokásait vizsgálják, következtetéseket vonnak le és javaslatokat tesznek a fenntartható fogyasztás eléréséhez. A projektben az újrahasznosítás is szerepet kap: a diákokkülönféle hulladékokból új használati és dísztárgyat készítenek. A projekt során foglalkozunk az ökológiai lábnyom a túlfogyasztás, a fast fashion és az élelmiszerpazarlás témáival.
- FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉGEK
A diákok a projekt során megismerhetik a háztartás-család, a gazdasági körforgás és a körforgásos gazdaság közti különbséget, majd környezettudatossági szempontokat alapján kiadáscsökkentő költségvetést készítenek.
- FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉG · MINTAPROJEKT
A FENNTARTHATÓ CSALÁDI KÖZÖSSÉG
Ebben a projektben a tanulókkal családi költségvetést állítunk össze, megismerjük annak bevételi – kiadási oldalait, valamint a költségvetési egyenleg javítási lehetőségeit is keressük az ehhez kapcsolódó családi közösségi lét mélyebb megismerésével.
- FENNTARTHATÓ KÖZÖSSÉG · MINTAPROJEKT
A SZABÓ CSALÁD KIZÖLDÜL
A projekt során a diákok családi kupaktanácsot modelleznek: minden csoport egy családtagot szimbolizálva, egy általuk készített infografikán keresztül mutatja meg a többi „családtagnak”, hogyan tud zölden hozzájárulni a családi költségvetéshez.
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
MŰANYAG, MINT VESZÉLYFORRÁS
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
FENNTARTHATÓ ÉLETMÓD
- FENNTARTHATÓSÁG · ÓRAVÁZLAT
PÁLMAOLAJMENTES ÉLET
A tanulók megismerik az energia fogalmát; és felismerik, hogy az élőlényeknek és a gépeknek is szükségük van energiára. Megismerik a megújuló és nem megújuló energiaforrásokat. Belepillantanak az erőművek működésébe. Követik az elektromos energia útját a fogyasztókhoz. Megtanulják, hogyan használhatják biztonságosan az elektromos áramot, és megismerik a veszélyeit. Ötleteket gyűjtenek az energiatakarékosságra.
(tömörített formátum)
Az óravázlat az általános iskola alsós korosztálya számára mutatja be a klímaváltozás hátterét, okait, és következményeit.
(tömörített formátum)
(tömörített formátum)
A gyerekek egy óriástársasjáték keretében mozgásos és gondolkodtató feladatok segítségével értelmezik a testmozgás és a környezetvédelem kapcsolatát.
(tömörített formátum)
Ludas Matyi gyógyító szerepét kerettörténetként használva a gyerekek a modul során játékos formában ismerkednek meg a magyarországi gyógynövényekkel, illetve azok gyógyhatásaival.
(tömörített formátum)
Az óravázlat során a diákok általános tájékoztatást kaphatnak a hulladékokról, azok gyűjtéséről és felhasználásáról.
(tömörített formátum)
Az óravázlat során a diákok megismerkednek a villamos energia- és a víztakarékosság szükségességével, az ezekhez a fogalmakhoz társuló közismert technológiákon (pl. LED, szürkevíz hasznosítás) keresztül.
(tömörített formátum)
A megújuló energiák (szél-, víz-, nap-, geotermikus energia) alkalmazásának és környezetvédelmi szerepének megismerése.
(tömörített formátum)
Az óravázlat az általános iskola felső tagozatosok számára mutatja be a klímaváltozás hátterét, okait, és következményeit.
(tömörített formátum)
Ökológiai és természetközeli kertgazdálkodás.
(tömörített formátum)
Egy egész hetet és iskolát felölelő sportos/mozgásos verseny, melyben az osztályok összemérhetik teljesítményeiket (mennyit mozogtak a hét során). A foglalkozások során megismerkednek a Magadért Sportolj! applikáció használatával és részt vehetnek a 2020. évi Fenntarthatósági Témahét keretében kiírásra kerülő Iskolai Sport Programon.
(tömörített formátum)
A test, a lélek és a szellem egységét megerősítő egészségnap az iskolában. A nap során közös testmozgás, szakmai előadók által tartott prevenciós előadások, reformbüfés egészségtúra (szellemi- és sportvetélkedő az osztályok között) vár a tanulókra.
(tömörített formátum)
Tarts rendet a hulladékok között!
(tömörített formátum)
Peter Golkin írja: „A két kedvenc dolgom az életben a könyvtárak és a biciklik. Mindkettő előremozdítja az embereket anélkül, hogy szemetet termelnének. A legjobb nap: elbiciklizni a könyvtárba.”
(tömörített formátum)
Az óravázlat során a diákok megismerkednek a villamos energia- és a víztakarékosság szükségességével, az ezekhez a fogalmakhoz társuló közismert technológiákon (pl. LED, szürkevíz hasznosítás) keresztül.
(tömörített formátum)
A klímaváltozás okai és következményei.
(tömörített formátum)
Egy egész hetet és iskolát felölelő sportos/mozgásos verseny, melyben az osztályok összemérhetik teljesítményeiket (mennyit mozogtak a hét során). A foglalkozások során megismerkednek a Magadért Sportolj! applikáció használatával és részt vehetnek a 2020. évi Fenntarthatósági Témahét keretében kiírásra kerülő Iskolai Sport Programon.
(tömörített formátum)
Tarts rendet a hulladékok között!
(tömörített formátum)
A BOOKR Kids 2019. március 11-29. között ingyenes hozzáférést biztosít a Fenntarthatósági Témahét témájához kapcsolódó animált, interaktív meséihez. Az órai alkalmazás elősegítésére pedagógiai-módszertani segédanyag is rendelkezésre áll a honlapon: bookrkids.com
Vizes élőhelyek állatainak megismerése és megfigyelése.
Élj egészségesen! Sportolj magadért és a közösségedért! – egészséges életmód, szabadidősport népszerűsítés.
A MASPORT applikáció véglegesítése ezekben a napokban zajlik, így az applikáció 2019. március 20. után lesz elérhető.
Élj egészségesen! Sportolj magadért és a közösségedért! – egészséges életmód, szabadidősport népszerűsítés.
A MASPORT applikáció véglegesítése ezekben a napokban zajlik, így az applikáció 2019. március 20. után lesz elérhető.
PIACON VAGY SZUPERMARKETBEN?
Modulvázlat Modulleírás1. melléklet2. melléklet3. melléklet4. melléklet5. melléklet6. melléklet7. melléklet8. melléklet9. melléklet10. melléklet11. mellékletLetöltés egyben
(ZIP, tömörített formátum)
MIT MESÉL A TERMÉSZET?
A Tizenkét hónap című újgörög népmese feldolgozása.
KIKNEK KÖSZÖNHETJÜK ÉTELEINKET?
Társadalomtudományi kutatások az élelmiszerekről.
ÉLELMISZER-HULLADÉK FELMÉRÉS
ÉGIG NŐNEK-E A FÁK?
ModulvázlatModulleírás1. melléklet2. melléklet3. melléklet4. melléklet5. melléklet6. melléklet7. melléklet8. melléklet9. melléklet10. melléklet11. melléklet12. melléklet13. melléklet14. melléklet15. melléklet16. melléklet17. melléklet18. melléklet19. melléklet20. melléklet21. melléklet22. melléklet23. melléklet25. melléklet27. melléklet28. melléklet29. melléklet30. melléklet31. melléklet32. melléklet33. melléklet34. melléklet35. melléklet37. melléklet38. melléklet39. mellékletLetöltés egyben
(ZIP, tömörített formátum)
TUDOMÁNYOS TÁPLÁLKOZÁS
Alternatív élelmiszer-fogyasztási módszerek bemutatása.
Modulvázlat
FENNTARTHATÓSÁGI TÉRKÉP
Helyi környezeti és kulturális örökségünk a múltban és most
„VIGYÁZZ RÁ, VÉDD, HOGY UNOKÁD IS SZÍVESEN LAKJON ITT”„VIGYÁZZ RÁ, VÉDD, HOGY UNOKÁD IS SZÍVESEN LAKJON ITT” (PPTX)
EGÉSZSÉGES ÉLET EGY ÉLETEN ÁT!
Óravázlat1. prezentáció2. prezentáció3. prezentáció1. melléklet2. melléklet3. melléklet4. melléklet5. melléklet1. IKF melléklet2. IKF melléklet3. IKF mellékletLetöltés egyben
(ZIP, tömörített formátum)
ÉLJ OKOSAN GENERÁCIÓKON ÁT!
ÓravázlatJelenléti ív1. prezentáció2. prezentáció3. prezentáció4. prezentáció5. prezentáció6. prezentáció1. melléklet2. melléklet4. melléklet5. melléklet6. melléklet7. melléklet8. melléklet1. IKF melléklet2. IKF melléklet3. IKF melléklet4. IKF melléklet5. IKF mellékletLetöltés egyben
(ZIP, tömörített formátum)
CSEPPBEN A TENGER
A gyerekek vízhez való pozitív kötődésének kialakítása, erősítése a víz téma komplex körbejárásával.
CSEPPBEN A TENGER
- Modulvázlat1. melléklet2. melléklet3. melléklet4. melléklet5. melléklet6. melléklet7. melléklet8. melléklet9. melléklet10. mellékletLetöltés egyben
(ZIP, tömörített formátum)
MONDD, SZERETED AZ ÁLLATOKAT?
(HÁZI KEDVENCEK)
A gyerekek megismerkednek a felelős állattartással. Bemutatják saját házi kedvenceiket, riportot készítenek, kérdőíves felmérést végeznek másokkal, majd elemzik azokat.
TÁPLÁLKOZZ TUDATOSAN!
Az egészséges táplálkozással, a vitaminok fontosságával és a tudatos vásárlással, fogyasztással ismerkedhetnek meg a gyerekek.
AKTÍV TANULÓK / PASSZÍV HÁZA diákok megismerkedhetnek egy passzív ház működésével. Kérjük azokat az iskolákat, akik ezt a foglalkozást megvalósítják, töltsék ki a hozzá tartozó jelenléti ívet és juttassák el a megadott postacímre.
AKTÍV TANULÓK / PASSZÍV HÁZ
- ModulvázlatAKTÍV TANULÓK / PASSZÍV HÁZFEAT terv előkészítésePasszív házak 1. részPasszív házak 2. részJelenléti ív1. melléklet2. melléklet3. melléklet4. melléklet5. melléklet6. melléklet7. melléklet8. melléklet9. melléklet10. mellékletLetöltés egyben, videók nélkül
(ZIP, tömörített formátum)Van-e még esélyünk?Fosszilis tüzelőanyagokIzland a geotermikus mezők hazájaIdőjárás 2050-benPasszív ház rövidenA napenergia áraHőszivattyú - fűtési számításHogyan működik a hőszigetelés?A világítás evolúciójaVideók letöltése egyben
(ZIP, tömörített formátum)
ÓRATERVEK ÉS MINTAPROJEKTEK 2016
A Fenntarthatósági Témahét korosztályokra bontott tananyagát 2016-ban az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) és a Szerencsi Szakképzési Centrum Tokaji Ferenc Gimnázium szakértői csapata készítette el.
(Ökoiskolai nevelési-oktatási program - OFI)
5*45 perc (1-4. évf.)
Az egymásra épülő tanórák során a gyerekek megismerkednek a papír történetével, a szelektív hulladékgyűjtés papírra vonatkozó szabályaival, az újrahasznosítás lehetőségeivel, és végül újrahasznosított papírt készítenek. A téma felvezetéséhez tekintsék meg a "A papír története - Kínától Dunakesziig" vagy az "Merítsük ki a hulladékot a szemétből! - Bemutató a papír újrahasznosításáról" című kisfilmek egyikét!
Letöltés(Ökoiskolai nevelési-oktatási program - OFI)
4*45 perc (5-8. évf.)
A foglalkozások célja: az ökológiai lábnyom fogalmának megismerése az élelmiszereken keresztül. A foglalkozások alkalmával a gyerekek megtudhatják például, hogy mennyi élelmiszert fogyasztanak a világ különböző országaiban élő családok hetente, illetve mit tehetnek ők maguk is azért, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat. A téma felvezetéséhez tekintsék meg az "Ökológiai lábnyom" vagy az "Egy bolygón élünk" című kisfilmek egyikét!
Letöltés(Szerencsi Szakképzési Centrum Tokaji Ferenc Gimnázium)
3*45 perc (középiskolai tananyag)
A foglalkozás célja, hogy fejlessze a középiskolai tanulók környezeti érzékenységét, megértesse velük a helyi, a regionális és a globális környezeti problémák felismerésének, mérséklésének és megakadályozásának fontosságát és lehetőségeit. A szemléletformálás eredményeképpen tudatosulnia kell a tanulókban, hogy a Föld egy törékeny ökológiai rendszer, melynek megőrzése a mostani és az eljövendő generációk közös feladata. A téma felvezetéséhez tekintsék meg a "Klímánk védelmében" című kisfilmet!
Letöltés